borsa nedir? |

sermaye borsaları (security exchanges), değerli evrakların (menkul kıymetlerin) ticaretinin yapıldığı kurumsal piyasalardır. bir piyasadır, çünkü menkul kıymetlerin ticaretinin yapıldığı yerlerdir. kurumsaldır, çünkü kendine özgü kuralları ve standartları varır.
borsalar, yalnızca hisse senetleri için değil, başka tür emtiaların (ticari malların) ve enstrümanların da ticaretinin yapıldığı yerlerdir. örneğin bono ve tahviller genellikle menkul kıymetler borsalarının içinde ticareti yapılageldiği halde, döviz ticareti için döviz borsaları (forex, foreign exchange) veya mal ticareti için emtia borsaları (commodity exchange) vardır. örneğin, pamuk fiyatlarının belirlendiği ve ticaretinin yapıldığı pamuk borsaları vardır (türkiye’de de izmir’de pamuğun vadeli ticaretin yapılacağı bir vadeli işlemler borsası kurulma aşamasındadır).
türkiye’de borsanın tarihi osmanlının son dönemlerine kadar uzanmakla (özellikle bono piyasası) birlikte 1970 ve 1980 lerin ilk yarısında, mekan olarak sirkeci vakıf han’da bir tür tezgah üstü piyasa (otc; over the counter) biçiminde faaliyette bulunuyordu. (tezgah üstü piyasalarda, sermaye piyasasına aracılık eden kurumlar, kendi aralarında bir borsanın belirleyici kural ve tüzüklerine uyma zorunluğu duymadan işlem (alım/satım) yaparlar.bugün en gelişmiş piyasalardan biri olan amerika bitişik devletlerinde bazı ufak işlem hacmine sahip firmalar, borsa haricinde otc olarak işlem görürler.)
istanbul menkul kıymetler borsası (imkb), konjektürel gelişmeler neticesi, hisse senetlerinin ticaretinin düzenlenmesi ve standartlaştırılması amacıyla 1986 yılında karaköy-tophane’de faaliyete geçmiş bulunmaktaydı. günümüzde, kendi modern binasıyla istinye’de faaliyetini sürdürmektedir.
ilk zamanlarda az sayıda şirket, düşük işlem hacmi ve türk ekonomisine endeksli hareket eden imkb, günümüzde 270’den fazla şirketin hisse senedi, ortalama 200-300 milyon dolarlık işlem hacmi ve dünya ekonomileriyle entegre bir biçimde faaliyetini sürdürmektedir.


(100%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat