Borsa nedir ? |

Borsanın anlamı genel olarak mal veya mal yerine geçen değerli  evrakların, belirli kalıplar ve kurallar içerisinde alınıp/satılan organize bir kurumsal piyasadır. Uluslar arası alanda Londra, Tokyo, New York gibi coğrafi ve ticari bölgelerde bulunan global piyasaların yanında, her ülkenin kendi kurumsal borsası bulunur. Ülkemizde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası, çeşitli  hisse senetleri, bono veya malların ( pamuk, tütün ) ticaretinin yapıldığı  borsa kurumudur.

Borsada yapılan her işlem Sermaye Piyasası Kurulu ( SPK ) tarafından Kanun Hükmünde Kararname’ler ve ilgili yönetmeliklere göre denetlenir. SPK, ticaretin belirli kurallar içinde yürütülmesini denetlemek ve ticaret yapan tarafların mali güvenlcesini sağlamakla sorumludur.

Borsada  işlem yapabilmek için yatırımcılar ile piyasa arasında bağlantı kuran ve bilgi alış verişini sağlayan aracı kurumlar mevcuttur. Bu kurumlar; piyasada ticareti yapılan her türlü yatırım aracının alım satımında aracılık, taraflar arasında sözleşmelerin düzenlenmesi, yatırım danışmanlığı veya protföy yöneticiliği gibi hizmetler sağlarlar. Bu hizmetler karşılığında da yatırımcıdan belli bir oranda komisyon alırlar.

Borsada ticareti yapılan tüm malların fiyatları, serbest piyasa koşullarında arz – talep dengesine göre belirlenir. Fakat arz ve talep durumu çeşitli etkenlere bağlı olarak sıkça değiştiğinden fiyatlar da sürekli hareket halindedir. Bu etkenler ekonomi, siyaset gibi genel durumların yanı sıra bir emtianın veya kıymetli evrakın fiyatını doğrudan etkileyebilecek özel koşullar olabilir. Fiyatların dalgalı olması sayesinde yatırımcılar, fiyatı düşeceği öngörülen mallarda satış işlemi veya yükseleceği öngörülen mallarda alış işlemi yaparak gelir elde edebilirler.

Hisse Senedi Nedir :

Anonim şirketler, sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketler, özel kanunla kurulmuş kamu kuruluşları tarafından çıkarılan; sermayenin belirli bir bölümünü temsil eden, sahibine ortaklık haklarından yararlanma imkanı veren, kıymetli evraka hisse senedi denir.

Borsanın İMKB tarafından Tanımı:

Borsa, ticaretle veya finansal işlemlerle uğraşan kişilerin toplandıkları kamuya açık kurallı finansal organizasyondur.

İMKB Tanımıyla Borsa’da Fiyat Oluşumu?

Borsa’da fiyatlar, çok sayıdaki menkul kıymet alım satım emirlerinin belirli kurallar çerçevesinde aleni şekilde karşılaşmasıyla oluşur.

Sık Kullanılan Terimler:

İşlem hacmi ne demektir?
Tüm hisse senetleri için gerçekleşen işlemlerdeki her emrin içerdiği hisse senedi sayısı ile işlem fiyatının çarpılarak elde edilen yekünlerin toplanmasıdır.

İşlem miktarı ne demektir?
Bir seansta veya belli bir dönemde alınıp satılan menkul kıymet adedidir.

Açığa satış işlemleri ne demektir?
Açığa satış işlemi, sahip olunmayan menkul kıymetlerin ödünç alınmak suretiyle satılması demektir.

Borsanın 3 Temel Amacı Vardır:

1- Şirketlere ve dolayısı ile ekonomiye halka açılmalar yolu ile kaynak sağlayabilmek.
2- Tasarruf sahiplerinin güvenilir ve şeffaf bir biçimde yatırımlarını değerlendirebilmesi.
3- Hisse senetlerini alıp-satmak isteyenlerin buluşabileceği bir ortam.

Borsada Fiyatlar Neden Hep Dalgalanır?

Borsada fiyatlar sürekli olarak hareket halindedir. Bu dalgalanmalar aslında bir şirketin herkesin kafasındaki değerinin ve herkesin gelecekle ilgili öngörülerinin farklı olmasından kaynaklanır. Hisse fiyatlarını etkileyen faktörleri ikiye ayırabiliriz:

1-Genel Faktörler: Ekonomi, politika ve dünyadaki gelişmeler fiyatlar üzerinde etkilidir.
2-Şirketle İlgili Faktörler: Yatırım yapmayı düşündüğünüz şirketin durumu, yönetimi, faaliyetleri, pazar payı, vb…

NOT: Borsada yatırım yapılırken şirketlerin geçmişine yada bugününe değil geleceklerine yatırım yapılır, çünkü bugünkü durum zaten fiyatlanmıştır. Şirketin geleceğine ilişkin beklentileriniz alım-satım kararınız demektir. Kimse batacağını yada büyük zararlar açıklayacağını düşündüğü şirkete yatırım yapmak istemez. Borsada en önemli dikkat edilecek husus kaybettiğinizde üzülmeyeceğiniz parayı kullanmaktır. Başkasından alınarak yada borç para ile borsa oynamak hayatınızın en büyük hatası olacaktır.

Detaylı Bilgi İçin Çeşitli Kaynaklar:

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (http://www.imkb.gov.tr/)
Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası (http://www.vob.org.tr/)
İstanbul Altın Borsası (http://www.iab.gov.tr/)
Sermaye Piyasası Kurulu (http://www.spk.gov.tr/)


(100%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,
Yazının yorumlarına abone ol

1 YORUM

  1. Borsa nasıl oynanır, borsa nedir konusuna verdiğiniz bilgiler için sizlere çok teşekkür ederim.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat