Cumhurbaşkanı Nasıl Seçilir ? |

Cumhurbaşkanı,  Türkiye Cumhuriyeti’nin ve Türk milletinin birlik ve beraberliğini temsil eden en yetkili kişidir. Devlet kuruluşlarının ve organlarının düzenli bir şekilde işlemesini ve çalışmasını gözetir. İlk Cumhurbaşkanlığı, 29 Ekim 1923 yılında kuruldu ve Türkiye Cumhuriyetinin ilk Cumhurbaşkanı da Mustafa Kemal Atatürk olmuştur. Cumhurbaşkanının resmi konutu olarak Ankara’daki Çankaya Köşkü kullanılmaktadır.

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Nasıl Yapılır

Cumhurbaşkanlığı Seçimi Nasıl Yapılır

Cumhurbaşkanı seçilecek olan kişinin 40 yaşını doldurmuş olması ve en az yüksek öğrenimini tamamlamış olması gerekmektedir. Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi üyelerinden veya milletvekili seçilebilecek yeterliliğe sahip her Türk vatandaşından halk oylaması yapılarak seçilebilmektedir. Adaylar en az yirmi milletvekilinin yazılı teklifi ile Cumhurbaşkanlığına aday olarak gösterebilmektedir. Seçilen Cumhurbaşkanı beş yıl boyunca görevini sürdürebilir ve sadece iki defa Cumhurbaşkanı seçilebilmektedir. Seçimi kazanan adayın görev yapmakta olduğu parti ile ilişiği kesilir ve görev süresi boyunca milletvekilliği son erer.

Genel oylama ile yapılacak seçimlerde, kullanılan oyların büyük çoğunluğunu alan aday Cumhurbaşkanı seçilerek görevine başlar. Yapılan ilk oylamada çoğunluk sağlanamazsa, oylamayı takip eden ikinci pazar günü ikinci oylama yapılmak zorundadır. İkinci tur oylamaya, ilk oylamada en çok oyu almış olan iki aday katılır ve geçerli olan oyların çoğunu alan kişi Cumhurbaşkanı seçilerek görevine başlamaya hak kazanır. Seçilen Cumhurbaşkanı Türkiye Büyük Millet Meclisinde milletvekillerinin önünde ant içmek zorundadır.


(38%) (25%) (13%) (25%)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat