Müzeyyen Senar Kimdir ? |

Muzeyyen_senar_sergi2Müzeyyen Senar 16 Temmuz 1918 yılında  Gököz, Keles, Bursa da doğmuş  Klasik Türk müziği sanatçısıdır. “Cumhuriyetin Divası” olarak da anılır. 8 Şubat 2015 tarihinde tedavi altında olduğu Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde hayata gözlerini yummuştur.

Hayatı

1918 yılında Bursa’nın Keles ilçesinde doğan Müzeyyen Senar, müzik eğitimine, Anadolu Musiki Cemiyeti’nde , kemençe üstadı Kemal Niyazi Seyhun Bey ve udi Hayriye Hanım gözetiminde başladı. Güçlü bir sese sahip olan bu kız çocuğunun ünü yayıldıkça, hafız Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Lemi Atlı, Mustafa Nafiz Irmak gibi devrin önemli üstatları da ona dersler verdi, zamanın sevilen şarkılarının yanı sıra, kendi bestelerini de öğretip söylemesine yardımcı oldu.

Kemal Niyazi Bey ile İstanbul Radyosu’nda şarkı söylemeye başlayan Senar, Perşembe günleri ilgiyle izlenen bu programla geniş kitlelere adını duyurdu. Senar’ı bu programda dinleyenler arasında, İstanbul’un en önemli müzikhollerinden biri olan 10. Yıl Belvü Gazinosu’nun sahibi İbrahim Dervişzâde de bulunuyordu ve gazinonun 1933 yılının yaz sezonunun yıldızlar programına Müzeyyen Senar’ı da aldı. Senar, sonraki yıllarda İstanbul’un başka ünlü gazinolarında da sahne aldı.

Müzeyyen Senar’ın yeteneği, Cumhuriyet’in kurucusu ve Türk sanat müziğinin büyük hayranı Mustafa Kemal Atatürk’ün de ilgisini çekti ve sanatçı birçok kez onun huzurunda, özel meclislerinde şarkı okudu.

1938 yılında Ankara Radyosu’nun ilk yayınlarına katıldı ve 1941 yılına dek radyo aracılığıyla dinleyicileri ile buluşmayı sürdürdü. Türkiye’nin ünlü gazinolarında yaptığı başarılı sahne programları ve plak çalışmalarıyla Türk musikisine yeni bir soluk getiren Müzeyyen Senar, son sahne konserlerini 1983 yılında İstanbul Bebek Gazinosu’nda verdi. Bu tarihten sonra yalnızca ender anlarda, müzikli özel toplantılarda şarkı söyledi.

Müzeyyen Senar 1998 yılında Devlet Sanatçısı seçildi. Senar, 2004 yılında Sezen Aksu tarafından düzenlenilen ve sanatçı dostlarınında katıldığı gecede 73.sanat yılını kutladı.

26 Eylül 2006 tarihinde İzmir’deki evinde fenalaşan sanatçının beyin enfarktüsü geçirdiği ve vücudunun sol tarafının felç olduğu açıklandı. Beynindeki kan pıhtılaşması yüzünden felç olan sanatçının hayatî tehlikesinin bulunmadığı da ek olarak belirtildi. 2007’de İstanbul’daki Darüşşafaka’da Rehabilitasyon Merkezinde Nisan ayı başına kadar tedavi gördü. Bu tedavilerden sonra sol ayağının üzerine basabilmekteydi. Bodrum’da kızı Feraye ve oğlu Ömer ile birlikte yaşamaktadır. 24 Şubat 2008’de kızı Feraye annesi Müzeyyen Senar’ın sesini kaybettiği açıkladı. Senar sesini kaybettiğini bilmemekteydi. 22 Temmuz 2008’de sağlık durumunun iyi olduğu açıklanmıştır. Atatürk’ün en sevdiği sanatçılardan birisidir.

30 Ekim 2009’da öğrencisi Bülent Ersoy tarafından anısına Müzeyyen Senar’ın sanat yaşamından fotoğrafların yer aldığı Cumhuriyetin Divası: Müzeyyen Senar sergisi açıldı.

08 Şubat 2015 tarihinde tedavi gördüğü Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde 97 yaşında hayatını kaybetti.

Diskografi

Müzik albümleri

Yıl Albüm adı Seri
1979 Şarap Gibi
2008 Odeon Yılları 2
2007 Atatürk’ün Sevdiği Şarkılar
2008 İkinci Dubleden Sonra Efsane Sesler Arşiv Serisi
2006 Ne Yaptım Efsane Sesler Arşiv Serisi
2006 Ben Seni Unutmak İçin Sevmedim Efsane Sesler Arşiv Serisi
Son Aşkımı Canlandıran Efsane Sesler Arşiv Serisi
2004 Bir Bahar AkşamıEfsane Sesler Arşiv Serisi
1976 Gelse O Şuh Meclise
1983 Gelse O Şuh Meclise 2
2006 Müzeyyen Senar Odeon Yılları
1986 Bilmem ki Sefa
1988 Yine Bir Sızı Var İçimde Efsane Sesler Arşiv Serisi
1998 Müzeyyen Senar ile Bir Ömre Bedel
1988 Ayrıldı Gönül Efsane Sesler Arşiv Serisi
Söyleyin Güneşe Efsane Sesler Arşiv Serisi
1979 Güller Arasında Efsane Sesler Arşiv Serisi
1970 Son Veda
1978 Çilingir Sofrası 1978
1989 Çilingir Sofrası 1989
1990 Çilingir Sofrası 1990
1990 Günay Sanat Geceleri
1991 Nostalji
Müzeyyen Senar’la Faslı Muhabbet
2001 En Son Okuduklarım
Gül Yüzlülerin Şevkine Gel
1995 Akşam Oldu Hüzünlendim Ben Yine
Meşk
Müzeyyen Senar
Müzeyyen Senar

(100%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yazının yorumlarına abone ol

2 YORUM

  1. Portfolyolar öğrenci adaylarının yeteneklerini ve bilgilerini ölçmek için üniversitelerin talep ettiği projelerdir. Peki nasıl portfolyo hazırlanır?
    http://www.guzelsanatlarahazirlikkursu.com.tr/

    • İyi çeken değil, doğru seçen fotoğrafçının önü açıktır! Çalıştığı konuyu, çektiği fotoğraf sayısı ile ölçen, bunu böbürlenme konusu yapan fotoğrafçıdan uzak durmakta fayda var. Neticede bir dergi konusu veya kitap projesi de olsa, yayınlanacak fotoğraf sayısı aşağı yukarı bellidir. Fotoğrafların kaç tane arasından seçildiğinin ise en ufak bir önemi yoktur (hatta ne kadar çok fotoğraf arasından seçilmişse o kadar zayıf bir seçki olması muhtemeldir).
      http://www.fotografcilikkursu.com.tr/

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
Tork Nedir? Ne İşe Yarar?

Tork(torque) deyince muhtemelen birçok kişinin aklına otomobillerle alakalı birşey gelir. Fakat bunun ne olduğunu tanımlamaya gelince birçoğumuz zorlanırız. Ne olduğunu...

Kapat