Eurovision 2011 final birincisi |

Almanya’nın Düsseldorf kentinde düzenlenen 56. Eurovizyon Şarkı Yarışmasında Türkiye’yi temsil eden Yüksek Sadakat, yarı finalde elendi ancak Azerbaycan temsilcisi birincilik ipini göğüsledi.

Almanya’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nı Azerbaycan kazandı. Yarışmaya Türkiye adına katılan Yüksek Sadakat’in yarı finalde elenmesinin ardından “kardeş ülke” Azerbaycan’ın kazanması teselli oldu. Azerbaycan’a Türkiye’den 12 tam puan verildi.

Düsseldorf Eurovizyon Arena’da düzenlenen yarı finalde ilk on ülke arasına giremeyen Yüksek Sadakat, 14 Mayıs Cumartesi günü yapılacak finalde yarışma hakkını kaybetti.

Avrupa’da yaşayan gurbetçilerin de desteğini alan, 10 gündür gece gündüz provalar yapan herkesin takdirini kazanan Yüksek Sadakat, hem performansı hem de sahne şovuyla büyük beğeni toplamasına rağmen elenmekten kurtulamadı.

Finale yükselen ülkeler, sırasıyla Sırbistan, Rusya, İsviçre, Gürcistan, Finlandiya, İzlanda, Macaristan, Litvanya, Azerbaycan ve Yunanistan oldu.

Yarışma sonucu Düsseldorf Eurovizyon Arena’yı üzgün halde terk eden Türk izleyiciler, elenmenin şokunu yaşadıklarını belirterek, Almanya gibi Türklerin yoğun yaşadığı bir ülkede Türkiye’nin finalde yarışamayacak olmasını talihsizlik olarak nitelediler.

Eurovizyonun ikinci yarı finali Perşembe gecesi gerçekleştirilecek ve yapılan elemenin ardından 25 ülke Cumartesi akşamı finalde yarışacak.

Önal: Şarkı şarkı değildi

“Gençler babalarının döneminin şarkılarını özlemişler. Baştan sona radyo günlerine odaklanan zamanları hatırlattı. Yarışmanın galibi Amerikalılar bence. Neredeyse bütün şarkılar İngilizce’ydi. Bizim şarkımız şarkı değildi, bir özelliği yoktu. Cem Karaca’nın kemiklerini sızlattılar. İstanbula’a ait hiçbir değer yoktu. Nasıl kazanacaktık, arkada danseden çıplak kadınla mı? Yüksek Sadakat notalara iyi basıyor ama şarkı şarkı değildi.”

Son 10 yılın en kötü sonucu

56. Eurovision yarışmasında dün gece aldığımız sonuç son yılların en kötü sonucuydu. Türkiye’nin Eurovision’a yarışmaya dahil olması ilk kez 1975 yılında gerçekleşti. Semiha Yankı’nın “Seninle Bir Dakika”sı ile başlayan serüvende Türkiye, Sertab Erener’in “Everyway That I Can” şarkısı ile Eurovision birinciliğini kazanınca ülkede Eurovision heyecanı ve merakı da canlandı. Athena, Kenan Doğulu, maNga ve Mor ve ötesi ile başarılı sonuçlar alındı. Ancak dünkü sonuç finale bile kalınamayınca 10 yılın en kötü sonucu oldu.

10 yılda ne yaptık

• 2010 – maNga – We Could Be The Same / 2. oldu • 2009 – Hadise Düm Tek Tek / 4. oldu • 2008 – Mor ve ötesi – Deli / 7. oldu • 2007 – Kenan Doğulu – Shake It Up Şekerim / 4. oldu • 2006 – Sibel Tüzün – Süperstar / 8. oldu • 2005 – Gülseren – Rimi Rimi Ley / 13. oldu • 2004 – Athena – For Real / 4. oldu • 2003 – Sertab Erener – Everyway That I Can / 1. oldu • 2002 – Grup Safir – Leylaklar Soldu Kalbinde 16. oldu • 2001, Sedat Yüce Sevgiliye Son / 11. oldu

Türkiyenin Yarışmaya katıldığı Şarkı

Yarışmada Birinci olan Şarkı


(100%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat