SİSTOSKOPİ |

Sistoskopik muayene ne demektir?

Sistoskop diye adlandırılan metalden yapılmış tüp biçimi bir aygıtla mesanenin içerisinin direkt olarak gözle görülebilmesi ve muayene edilmesi. Sistoskoplarda ışıklandırma ve mercekler bulunmakta ve bunlarla mesanenin içerisi mükemmel bir şekilde görülmektedir. Ayrıca bu aygıt ile böbreklerden üterusların çıkışları da gayet iyi bir şekilde etüt edilebilmekte ve bundan başka prostat guddesinin iç büyüklüğü ve şekli incelenmektedir.

Sistoskopik bir muayene ağrıya neden olur mu?
Kadınlarda aşağı yukarı hiçbir rahatsızlığa neden olmamaktadır. Erkeklerde biraz rahatsızlık olmaktaysa da, bu lokal anestezi kullanılmakla önlenebilmektedir. Çocuklarda sistoskopi genel anestezi altında yapılmaktadır.

Bir sistoskopik muayene için hastanın hastaneye yatırılması gerekli midir?
Genellikle hayır. Sistoskopik muayenelerin büyük çoğunluğu ürologun muayenehanesinde yapılabilmektedir. Eğer üreterler yoluyla böbreklere sistoskop içerisinden sondaların geçirilmesi gerekecekse, o zaman bunun hastanede yapılması çok kez tavsiye edilmektedir. Eğer bu sondaların birkaç gün yerinde kalması gerekli olacaksa, hastanın muhakkak surette hastaneye yatırılması icap edecektir.


(67%) (0%) (0%) (33%)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat