Fistül |

Fistül, bedendeki iki boşluklu bölüm ya da boşlukla deri arasındaki doğal olmayan bir geçittir. Bazen apse boşaltma amacıyla cerrahi yolla özel olarak da açılabilir. Fistül sözcüğü Latince’de “boru” anlamına gelir. Fistül, bağırsak gibi içi boş bir organla deri arasında ya da bağırsakla idrarkesesi arasında olduğu gibi, iki değişik organ arasında da oluşabilir.

Nedenleri
Fistüller eskisi kadar sık görülmemelerine karşın, hâlâ enfeksiyon sonucu oluşmaktadırlar. Bazen, bir ameliyattan sonra nedbeden dışarı açılır. Osteomiyelit (kemik iliği iltihabı) enfeksiyonları sonucu da fistül oluşabilir ama bunlara ender rastlanılır. Osteomiyelitte apseleşme olursa, dışarıya açılan bir fistül de ortaya çıkabilir. Enfeksiyonlar, makat çevresinde de fistül oluşturabilirler. Fistüller doğuştan olabilirler. Bunların belki de en önemlisi, yemek borusu ile soluk borusu arasındaki bağlantıdır. Bebek beslendiğinde süt akciğerlerine kaçar ve hem yeterli beslenmesini engeller, hem de ciddi akciğer komplikasyonları yapar. Dolaşım sistemindeki fistüller de doğuştan olabilirler, ama daha az tehlikelidirler. Fistüller yapay olarak da oluşturulabilir. Cerrahlar buna değişik nedenlerle gerek duyarlar. En yaygını, bir apsenin boşaltılmasıdır. Cerrah, ameliyat yerinde küçük bir parça lastik sonda (drenaj tüpü) bırakır ve deriyi onun çevresine diker. Böylece, ameliyattan sonra oluşan irin oradan boşalabilir.

Belirtiler
Fistül bedenin içi ve dışı ya da iki iç yapısı arasında oluşan anormal bir geçittir. Mikroskopla incelenirse, fistülün iç yüzünün, deri gibi düz bir yüzey oluşturan, epitel hücrelerinden bir tabakayla döşenmiş olduğu görülür. İşte bu nedenle fistül çok zor iyileşir.

Tedavi
Enfeksiyonların makat çevresinde oluşturduğu fistüller ancak ameliyatla tedavi edilebilir. Doğuştan gelen fistüller doğumdan sonraki birkaç gün içinde tanılanması ve ameliyatla tedavi edilmesi gerekir. Kemik iliği iltihabı sonucu oluşan fistüller iyileşir kemik bol kanla beslenmediğinden zor iyileşir.Kana karışan antibiyotikler kolayca kemiğe geçemediklerinden, istenen etki sağlanamaz.


(0%) (0%) (0%) (100%)
Etiketler: , , , , , , ,
Yazının yorumlarına abone ol

2 YORUM

 1. Arkadaşlar merhaba
  bu illet hastalıktan nihayet ameliyatsız kurtuldum. tam 4.5 senedir bu pis akıntı beni hiç bırakmadı yarım saatte bir peçete değiştiriyordum. bide öğretmenim, öğrencilerin arasında dolaşamıyordum hep yüzüm dönüktü onlara. Ankara Kocatepe camisinin yanında Fistül hemeroid tedavisiyle meşhur olan Doktor Mevlüt Topbaş’a gittim. o bile bakıp bu fistül derinde ben bile bişey yapamam en acil şekilde Hacettepe yada İbni Sina has. git orda genel anestezi ile ameliyat ol demişti. muayene ücreti bile almadı bişey yapamadı diye.
  Neyse ben ameliyata girmek istemedim çünkü ameliyat sonrası gaz kaçırma veya dışkı kaçırma sorunu var ve tekrar tekrar ameliyat olmak gerekebilir. ama bu akıntı yüzünden perişan oldum. her teneffüste tuvalete gidip peçete değiştirdim hatta bazen peçeteden iç çamaşıra pantolona geçiyordu.
  Başınızı fazla ağrıtmadan Allah’ın izniyle nasıl kurtulduğumu söylim. Bakın internette “Kemal Milar sodyum bi karbonat” yazın . bu karbonat vücudu temizliyor yıllarca vücudumuzda biriken asiti v.s yok ediyor dışkıyla atıyor.
  ben her sabah aç karnına 2-3 çay kaşığı sodyum bi karbonatı attım sıcak suyun içine iyice çözülünce de üstüne soğuk su koyup içtim. ama şartı şu en az kahvaltıdan yarım saat önce içeceksin. sonra kahvaltını yap. “Sodyum bi karbonatla ilgili kullanım v.s bu üstte yazdığım sayfaya bakın . yaşım nisan ayında tam 40 olacak.
  ben bu karbonatlı suyu 40 gün içtim hem sabah hemde akşam yatmadan içtim. vuccut bütün toksinleri attı. sonra içmeyi bıraktımve tam 22 gün sonrada fistül kurudu. Allah’a çok şükür bu meretten kurtuldum.
  Sodyum bi caarbonatın 500 gramı 10 lira ama eczaneden alın. ha bide İngiliz karbonatını almayın. bu alacağınız kutu yuvarlak beyaz ve kremlerin bulunduğu kutulara benziyor.

  Son bi tavsiye karbonat kullanımını bitirdikten snra eger yapabilirseniz sabah ve akşam 1 bardak ısırgan otu çayı için. dışkıyı yumuşatıyor ve fistülün iyileşme süree daha çabuk oluyor.
  Allah hepinize şifa versin ve O’na sayısız kereler şükürler olsun ki beni kurtardı.

 2. Herkese gecmiş olsun Emre arkadaşımızın verdiği tedavinin dışında bir tedavi daha var. Benimde 5 yılın üstünde süren fistülüm vardı o da derindeydi ve genel anestezi gerekiyordu ancak ısırgan otuyla kurudu gitti izi bile kalmadı. Doktora gittim baktılar tamamen iyileştiğini söylediler.
  Tarifi: 10-15 gram ısırgan otu lazım her seferinde .
  Demliğe hazır su koyup kaynatın yaklaşık 1.5 litrelik pet şişeyi dolduracak kadar. Su kaynasın sonra ocağı kapatın ve 3–5 dakika bekleyin ve ısırgan otunu içine atıp 10 dakika bekleyin. Çıkan suyu da şişeye doldurun her gün sabah akşam yaklaşık 1 bardak aç veya tok farketmez için. Benim o kadar cok akıntım vardı ki sağ kalçamda birikmişti bi de. İlk 2 hafta onu boşalttı o şişkinlik giderek indi. Sonra yok oldu sonrasında 1-2 haftada bağırsaktaki iltihabı yok etti. 5 haftanın sonunda tertemiz oldum çok şükür.
  Isırganı yaptığınızda çıkan suyu 2 gün kullanın. Sonra aynen yukarda tarif ettiğim gibi yeniden yapmalısınız.
  Tek sıkıntı ısırgan bazen kabızlık yapabiliyor onun için günde 2-3 elma yada ne bileyim tuvalete gidişinizi kolaylaştıran bişeyler yiyin her aksam.

  Arkadaşlar inanın Allah’a her saat basında akıntı için koyduğum peçeteyi değiştirmek zorunda kalıyordum bu kadar ileri boyuttaydı. Ameliyat olursunuz veya olmazsınız siz bilirsiniz ama lütfen bunu bi deneyin. Bu illet hastalık çok çektirdi bana. Allah hepinize şifa versin

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
PİTİRİASIS ROZE

Pitiriasis roze nedir? Genellikle ilkbahar ve sonbaharda meydana gelen ve nispeten yaygın olan bir deri hastalığıdır.

Kapat