Florür Nelerde Bulunur? |

flor

flor

Florür (Fluorid) (F)

Kemikler ve özellikle dişlerde çok önemli görevleri olan bir madensel maddedir. Fluorid dişlerin iç kısımlarına ve daha çok minelerine yerleşerek dişin çürümeye karşı dayanıklılığını sağlar. Çocuklara gelişme çağında içinde yeterli miktarda Florür olan sular içirilmelidir. Buna dikkat edildiğinde çocukların dişleri iyi gelişir. Diş çürümeleri az görülür. Gençlerde ve yetişkinlerde de aynı durum gözlenmiştir.

Gereğinden fazla fluorid kullanan veya içme sularında çok fluorid bulunan yörelerde yaşayan insanların dişleri üzerinde sarı lekeler oluşur. Bu lekeler dişlerin çürümelerini engellerse de görüntüleri hiç güzel değildir. Memleketimizde Isparta ve civarında dişleri böyle sarı lekeli insanlara çok rastlanılması, o yörelerimizin sularındaki Florür oranının fazlalığındandır.

Son zamanlarda diş macunlarına dişleri daha iyi korumak amacıyla fluorid eklendiği görülmektedir.

Florür aynı zamanda kemiklerde de yapıcı etkiye sahiptir. Florür çocuklar ve gençlerde iskelet oluşumu ile gelişiminde, yaşlılarda da kemik erimesinin önlenmesinde etkilidir.

Fluoridin esas kaynağı sudur. Eczanelerde de çeşitli şekillerde satışı yapılmaktadır. Acil durumlarda bunların kullanılması yarar sağlamaktadır.

———————————————————————————————————————-

Florür, nötr haldeki flor atomunun, bir elektron alarak iyon (anyon) haline geçtiğinde aldığı isimdir. F−1 olarak gösterilir. Bu iyona başka bir unsur yapıştırılır. Florür iyonu içeren maddelere de verilen bir isimdir. Bir iyon olduğundan dolayı, kendi başına doğada yer almaz; ancak bir çözeltide karşı iyonu ile yer alabilir.

Doğal maddelerden üretilmeyen diş macunlarında ve günlük temizlik ürünlerinde bulunan florür dişlerin gelişimi aşamasında fazla flor (F) alımına bağlı olarak ortaya çıkan ve organların ya da dokunun az gelişimi gibi sağlık sorunlarına sebep oluyor. Dejeneratif eklem hastalığı’na da sebep olan bir maddedir.


(29%) (14%) (0%) (57%)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
Yazının yorumlarına abone ol

1 YORUM

  1. Merhaba benim kızım 5 yaşında ana sınıfına bitir sağlık bakanlığı tarafından diş kontrolüne okula gelineceği bize bildirildi birde form verildi formda çocuğunuzun dişlerine flor sürdürmek istermisiniz deniliyor faydaları yazılmış fakat zararı varmı çocuklarda zihinsel veya fiziksel herhangi bir yan etkisi varmı bununla ilgili bilgi verirseniz çok sevinirim çok kararsizim bilgi sahibi olmadığın için teşekkürler.

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
PİTİRİASIS ROZE

Pitiriasis roze nedir? Genellikle ilkbahar ve sonbaharda meydana gelen ve nispeten yaygın olan bir deri hastalığıdır.

Kapat