Küçük Yaşlarda Beslenme Alışkanlığı |

Sağlıklı beslenme alışkanlıkları çocukluk yaşlarda kazandırılırsa tüm yaşam boyunca devam eder. Çocuğunuzun yeterli beslenmesi ve bunu benimseyip alışkanlık haline getirmesi için aşağıdaki önerilere kulak vermenizi öneririm:

*”Ağaç yaşken eğilir.” Çocuğunuzu küçük yaşlardan itibaren bilinçli beslenmeye alıştırın.

*Öğün aralarında abur cuburla karnını doyurmasına izin vermeyin. Meyve yoğurt veya tereyağlı, reçelli ekmek yedirin.

*Süt, yoğurt ve peyniri günlük beslenme programından eksik etmeyin. Çok değerli kalsiyum kaynağı olan süt ve sütlü ürünler düzenli olarak alındığında, olası osteoporoz riskini en aza indirger.

*Bol demir içeren besinleri yedirin.Büyüme çağındaki çocukları anemi riskinden uzaklaştırmak için et, kuru baklagil ve yumurtayı günlük beslenme programında dönüşümlü olarak kullanın.

*Tüm sebzeleri hafta boyunca değişimli olarak yedirin. Sevmediği sebzeyi ise makarna, pilav eşliğinde veya çorba içinde yedirin.

*Çok tatlı ya da tuzlu besinlere alıştırmayın, aksi helde çocuk büyüdükçe bu yanlış damak alışkanlığ da giderek büyüyecektir.

*Patates kızartması ya da gazozlu içecekler gibi yiyecekleri sofradan uzak tutun.

*Çocuğunuz sağlıklı ise, kilo ve boy açısından normal bir gelişme içindeyse az ya da çok yemesi konusunda endişelenmeyin.

*Sevmediği meyveleri dekoratif bir şekilde doğrayıp ona sunun. Yemek saatini zevkli bir alışkanlık haline getirin.


(0%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat