Böbrek Taşı Düşürme Hakkında Herşey |

TAŞ DÜŞÜRME
Başımıza gelmemiş olsa bile çoğu kişiden Allah düşmanımın başına bile vermesin diye söylendiğini duymuşsunuzdur. Çoğu insan en büyük ağrılardan kabul eder taş düşürmeyi. Bazıları da doğum sancısı ile benzeştirir. Makalemizde, böbrekten taş düşürme hadisesini nedenleri, korunma yolları ve tedavi süreçleri (bitkisel tedavi) ile geniş çapta ele alacağız.
TAŞIN OLUŞUMU
Öncelikle boşaltım sistemi hakkında kısa bir bilgi verelim. Böbreklerle idrar torbası arasında bir kanal sistemi bulunmaktadır. Bu kanal sistemine üreter adı verilir. 20–25 cm uzunluğundadır. İdrar torbası (mesane) ise idrarın depolanmasına yataklık eder. Depolanan idrar ise üretra adı verilen açıklıkla vücut dışına atılır. Mesane ile üretra arası uzaklık erkeklerde (28 cm) kadınlardan (5 cm) daha fazla olduğu için erkekler taş düşürmede daha fazla acı çekerler.
Böbrek taşı ise idrardaki kristallerin böbrek iç yüzeyine çökmesi ve birikmesi ile oluşur. Tabi bu çökeltilerin oluşmasını engelleyecek maddeler ve mekanizması insan vücuduna yerleştirilmiştir. Lakin herhangi bir sebeple bu engelleyici maddelerin yetersiz salgılanması sonucu böbrek taşı dediğimiz hadise ortaya çıkar.
Diğer bir neden ise idrarın asidik veya bazik oluşudur. Eğer oluşan bu kristaller ve kumlar yeteri kadar küçükse idrar yollarına takılmadan ve de herhangi bir probleme yol açmadan düşerler.
KİMLERDE GÖRÜLÜR?
Erkeklerde kadınlara oranla 3 kat daha fazla görülür. Bunun nedeni erkeklerdeki androjen hormonu idrarda bulunan ve taş yapımını engelleyen sidratı azaltmasıdır.
Genellikle görülme yaşı 20–40 arasında değişmektedir. Genetik olarak aile fertlerinden birinde taş bulunan bir kimse varsa bu kişide taş oluşma olasılığı fazladır. İlaveten taş gelişen kişide tekrardan yeni böbrek taşı oranı fazla olmaktadır. Bunun yanı sıra bir takım rahatsızlıklarda böbrek taşı oluşumunu tetikleyebilir. Örneğin; İdrar yolları enfeksiyonları, kistik böbrek hastalığı, Hiperparatiroidizm gibi durumlarda böbrek taşı oluşması kolaylaşır.
Böbrek taşının oluşmasındaki en büyük etken sudur. Su kaybı önemli rol oynar. Bu yüzden sıcak iklimlerde yaşayanlarda veya sıcak ortamlarda çalışanlarda ( fırıncılar ) daha fazla görülüyor.
Belirtileri
Çok ani, şiddetli ve kramp şeklinde ağrı en belirgin özelliğidir. Bölge olarak ise taşın olduğu tarafta sırtta veya karın bölgesinde meydana gelir. Daha sonra bu ağrılar kasık bölgesine doğru ilerlemeye başlar. Ağrılar esnasında bulantı veya kusma olayları gözlenebilir. Bu ağrının sebebi taşın düşmesi esnasında idrar yollarını tahriş etmesi veya tıkamasıdır. Bu tahriş sonucu kanamalar olabileceği için idrar kan izlerine de rastlanabilir. Eğer taş küçükse zaten kolaylıkla düşürülecektir. Taş şayet mesaneye çok yaklaşmışsa sık sık idrara çıkma isteği ve idrar yaparken yanma hissi duyulacaktır. Bu belirtilerle birlikte ateş de varsa, bu da enfeksiyon belirtisidir. Bu durumda acilen bir doktora görünülmesi yerinde olacaktır.
TEŞHİS
Kan ve idrar testleri taşın yapısı hakkında bilgi verir. Çekilen ultrason veya röntgen filmleri ise taşın varlığı veya yokluğu saptanır. IVP (intravenöz pyelografi) denilen tetkikle de böbrek fonksiyonları belirlenir ve tedavi planı yapılır
TEDAVİ
Acil olarak müdahalede ağrı kesici ilaçlar işe yaramaz. Ürologlar kalsiyum ve ürik asit taşlarının oluşumunu engellemek için ilaç verebilirler. Allopurinol adı verilen ilaç da sık kullanılır ve idrarda kalsiyum miktarını ve ürik asit miktarını azaltır. İdrar söktürücü ilaçların kullanılması da taşları önlemek için kullandırılabilir.( ör; hidroklorotiazid içeren ilaçlar). Bunlara ilaveten barsaklardan kalsiyum emilimini azaltan ilaçları da doktorunuz size önerebilir.
ESWL adı verilen cihazlar vücuda şok dalgaları göndererek bu dalgaların böbrek taşlarına çarpması sonucu taşları kırmasını sağlar. Bu sayede taşlar kırılarak kum haline gelir ve idrardan kolaylıkla atılabilirler. Taşların yüzde 75′i, vücut dışından bu sayede şok dalgalarıyla kırılır. ESWL ile tedavi sonucunda hastanede yatmaya gerek yoktur. Hastanın iyileşme dönemi kısa olup kısa sürede işlerine dönebilirler. Bu tedavi sonrası birkaç gün idrarda kan olabilir. Bu da aspirin ve kan pıhtılaşmayı önleyici ilaçlarla giderilir. Hastaların ancak yüzde 5′ine açık ameliyat yapılmaktadır.

Böbrek Taşı Neden Oluşur ile ilgili Uzman TV Videosu..

Böbrek taşı nasıl düşürülür Hakkında Uzman TV Videosu..

Böbrek Taşı Düşüren Kişilerin Yaşadıkları..

iki gündür hayatımı zindan eden gerçek. sabaha karşı mide ve sırtımda müthiş bir ağrı ile uyandım. daha önceden ülser tedavisi gördüğüm için aklıma yine ülserimin refresh yaptığını düşündüm. her zaman hazırda bulundurduğum asit pompası inhibitörü, talcid tarzı asit dengeleyeci ilaçlardan aşırı doz sayılabilecek kadar aldım. yaklaşık olarak 4 saat kadar evin her duvarına kafa, yumruk attım, halıları tırmaladım ama geçmek şöyle dursun ağrım bir nebze olsun azalmadı.
beşinci saatin sonuna doğru biraz rahatlayınca ailedeki doktor kişilere telefon açtım. yaklaşık yarım saatlik tele-konferanstan sonra peptik ülser başlangıcı tanısını koyduk. koşa koşa eczaneye giderek gerekli gereksiz bütün ülser ilaçlarını aldım. tedavi sürecini de başlatmış oldum böylece.
aynı günün akşamı bin kaplan gücündeki o ağrı tekrar başladı. ben yerlerde sürünürken 2 yaşındaki oğlum da oyun oynadığımızı düşünerek kah benim üstüme çıkıyor kah o da sürünüyordu. hem ağlayıp hem gülüyordum. en sonunda eşimin ısrarlarına ve daha çok da ağrılara dayanamayarak kendimi türk hekimlerine emanet etmeye karar verdim. en yakın acil servise koşarak gittik. bürokratik işlemleri bir kaç dakikada aşarak muayeneye başladık. ben hala ülser olduğum iddiasındaydım ama doktor kazın ayağının hiç de öyle olmadığını izah etti. röntgen, tahlil mahlil derken doktorum müjdeyi verdi:
-tebrik ederim iki tane 5mm lik nur topu gibi taşınız var.
o an ülser olmadığıma sevineyim mi yoksa taş düşürmenin ağrılarının şiddetini düşünerek ağlayayım mı karar veremedim.
şu an yanımda bir damacana su ile yaşıyorum. bol sıvı tüketmenin işi kolaylaştırdığını söylediler. ama taşların büyüklüğü nedeniyle taş kırdırma ve o da kafi gelmezse bir cerrahi müdahele yapılacağını biliyorum. fakat şu ağrıları tekrar çekmemek için böbreklerimi çıkarıp atmaya bile razıyım.
böbrek-mide-diş ağrısı üçleminin hepsini yaşamış biri olarak diyebilirim ki;
böbrek ağrısı bütün ağrıları sikertir.

———————————————————-

öldüm. geberdim. nasıl bir sancı nasıl bir kıvranmak. önce küveti sıcak suyla doldurup içine girdim, biraz kendime gelebildim. ama sonrasında yine kıvranmak, yine acı.
ardından ablamı aradım, geldi aldı. o 3dk lık yol bana ömrümün en uzun 3 dksı olarak geldi. acile girdik, bakmazlar, kıvranıyorum ya ben ! yaşlı teyze varmış ona baktılar, çocuk geldi kaşı yarılmış ona baktılar bi bana bakmadılar. hiç biri de benim gibi kıvranmıyordu hani. türk doktorlarını kınıyorum burada. böbrek sancısı kaş yarılmasından daha önceliklidir. sonra iğne yaptılar ama durmak ne mümkün, üniversite hastanesine koştuk. orada da trafik kazası varmış, tam denk geldi. allahtan sıcak su torbası diye bir şey icat edilmiş. bu olayda en büyük pay ona düşmekte. allah kimselere vermesin. bu mübarek günde iyi kıvrandım hani. 3-5 dileğim kabul olur bence.


(0%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat