LÖKOPLAKİ |

Lökoplaki hastalığının başka adları da var mıdır?
Evet. Bu hastalığa çok kez sigara içenin dili, sigara içenin yaması vb. denir.

Lökoplaki nedir?
Bu kelimenin anlamı beyaz damaktır. Hastalığın belirtileri tükürük zarlarında veya ağız boşluğunda görülmekte ve yanak içlerinde, damakta, diş etlerinde, dilde, yutak duvarında ve bazen de hançerede, beyaz ya da mavimtrak beyaz kalınlaşmalar olarak belirir. Bu kalınlıklara bazen çıkıntılı, bazen de sertleşmiş veya kabuklaşmış olarak da rastlanmaktadır.

Lökoplaki neden ileri gelir?
Asıl nedeni bilinmemekte ise de, en çok sigara içenlerde rastlandığından sigara içmekten ağızda meydana gelen tahrişin, hastalığın gelişmesinde önemli bir faktör olduğunu hatıra getirmektedir. Ayrıca pürüzlenmiş diş uçları, iyi yerleşmemiş takma dişlerin vb. lökoplakiye neden oldukları sanılmaktadır.

Lökoplakiye yakalanma eğilimleri kimlerde daha fazladır?
Hastalık kadınlardan çok erkeklerde görülmektedir özellikle yirmi ile altmış yaşları arasında olanlarda. Ancak, son yıllarda kadınlar arasında da sigara içenlerin sayısı artınca, hastalık da o oranda kadınlar arasında da artma eğilimini göstermektedir.

Lökoplakinin belirtileri nelerdir?
Çok kez hiçbir belirtisi yoktur ve hastalık kazara hastanın kendisi tarafından fark edilmekte veya doktor ya da diş muayenesinde meydana çıkabilmektedir. Bazı hallerde bir “lökoplazikplak” ta yanma, sızlama, çıtırdama hissedilmektedir.

Lökoplakinin anlamı nedir?
Anlamı çok önemlidir. Çünkü kanserin öncüsü olabilir. Bu hal, tıpta kanserli olmayan bir durumun (lökoplaki gibi) nasıl habis dejenerasyona neden olabileceğini gösteren kesin göstergelerden biridir.

Lökoplakinin tedavisi nedir?
a.  Sigara içmeyi bırakmak.
b.  İyi yerleşmemiş takma dişler veya pürüzlenmiş deri başları gibi bütün tahriş yapabilecek muhtemel nedenleri ortadan kaldırmak.
c.  Lökoplaki olan kısmı, ya elektrikli iğne ya da cerrahî müdahale yolu ile hasta kesimi temizlemekle tedavi edilir.

Lökoplakiden   hasta kısımların alınması için hastaneye   yatmak gerekli midir?
Bu gibi hallerin büyük çoğunluğu elektrikli iğne yoluyla doktorun muayenehanesinde yapılabilinir. Ancak parçalar boğazdan veya hançereden alınması gerekiyorsa o zaman hastaneye yatmak icap eder.

Lökoplakinin gerekli şekilde tedavi edilmesiyle kanser önlenebilinir mi?
Evet. Lökoplaki hastalığına yakalanmış kimseler hastalığın gelişmesinin kontrol edilebilmesi için devamlı tıbbî kontrol altında olmaları gereklidir.

Diş çürükleri neden ileri gelir?
Asıl sebebi bilinmemekle beraber, ağızda gelişen bazı bakteri ve mikropların ürettikleri asitler nedeniyle kimyasal kalsiyum kaybından ileri geldikleri sanılmaktadır. Düzensiz bir beslenme ve gereken temizliğin ihmali de dişlerin çürümesine neden olmaktadır. İyi çiğnememek ve iyi oturmayan protezler de dişlerin çürüme nedenleri arasında sayılmaktadır.

Diş çürümelerini önlenmesinin en iyi çareleri nelerdir?
Belirli aralıklarla dişlerin muayene ettirilmesi. Bundan başka genel sağlık ve dişlerin temizliğine dikkat edilmesi. Bugün elimizdeki delillere dayanarak, suların klorlanmasıyla diş çürümesi olaylarının çok azalmış olduğunu kesinlikle ileri sürebiliriz. İçme sularının klorlanmış olduğu yerlerde yaşayan çocuklarda diş çürümeleri vakalarının çok daha az olduğu saptanmış bulunmaktadır.

Hastalanmış dişler bir hastanın genel sağlığına tesirli olabilir mi?
Evet. Dişler de insan vücudunun bir kısmı olduğundan dişlerdeki hastalıklar ve enfeksiyonlar vücudun öteki kısımlarına yayılabilir.

Bir kişide apseli bir diş olduğu nasıl anlaşılır?
Apseli dişler genellikle şişkinlik, sancı ve enfekte olmuş alanda kızıllık gibi lokal tepkilerle birlikte gelir. Ancak, kronik bir apse hasta tarafından kolayca anlaşılmayabilir.

Apseli diş nasıl tedavi edilir?
Dişçinizi görün. Büyük bir ihtimalle size antibiyotikler verecek ve vakaların çoğunluğunda apseli dişi çekmek zorunluluğunda kalacaktır.

Dişlerde gelişen bakteriler vücudun başka taraflarına da sirayet edebilir mi?
Evet. Özellikle kalp hastası olan kişiler bu duruma çok dikkat etmeleri gerekir. Kalp valflarından (kalp kapakçıkları) hasta olan kişilerde enfekte olan dişlerden dolayı kalp kapakçıkları da enfekte olmak tehlikesiyle her an karşı karşıyadır.


(0%) (0%) (0%) (0%)

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica