Tekteker (Unisiklet) Özellikleri ve Sürüşü |

Adından da anlaşılacağı gibi, tekteker bir tane tekerleği olan ve kas gücü ile giden pedallı bir araçtır.Unisiklet de denir.
Kadro, tekerlek ve sele ana parçalarından oluşur. Kadrosu bisiklet maşasını andırır, fakat bazı bisiklet maşaları gibi uçlara doğru eğimli degil, düzdür. Tekerleği normal bir bisiklet tekerleği gibidir fakat göbek bir milin etrafinda degil, mil ile birlikte doner. Pedal kolları göbeğe sabitlenmiştir. Bu nedenle, tektekerin tekerleği bisikletteki gibi pedallardan bağımsız olarak dönmez.

Tekerlek ile birlikte pedallar da döner. Yani, yokuş aşağı da olsa sürücü pedal çevirmek zorundadır. Kadronun uçları, göbeğin iki tarafındaki rulmanlar üzerinde durur. Tekerlek, rullmanlar sayesinde döner.Sele, yüksekliği ayarlanabilir şekilde bir adaptör ile kadroya bağlıdır.

Teker buyukluklerine gore farkli amaclarla kullanilan unisikletler vardir.Teker secimi kisinin bacak boyuna ve kullanim amacina gore degisebilir.12 16 18 20 24 29 36 inch caplarinda tekerler vardir. Uzun yol surumu icin buyuk tekerler daha hizli gittikleri icin tercih edilir.Gosteri amacli ise daha kucuk tekerler manevra alanlari kolay oldugu icin tercih sebebidir.Dag unisikletine Muni denmektedir,ingilizcedeki mountain ‘in M harfi ve unisikletin uni harflerinin birlesmesiyle olusur ve Muni icin ozel yapim unisikletler bulunmaktadir.

Unisiklet ile basket oynamak, unisiklet hokeyi,ip atlamak ,unisiklet yarislari ve unisiklet uzerinde jonglorluk gibi cok cesitli gosteriler yapilmaktadir.

Sürüş

Tekteker, bisiklet gibi pedallar çevrilerek sürülür.Bisikletten farklı olarak sürücü sadece yanlara doğru değil, öne ve arkaya doğru düşmemek için de dengeyi sağlamak zorundadır. Bunu, vücudunun üst kısmını öne ve arkaya hareket ettirerek, yani ağırlık merkezini değiştirerek yapar.


(0%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
PİTİRİASIS ROZE

Pitiriasis roze nedir? Genellikle ilkbahar ve sonbaharda meydana gelen ve nispeten yaygın olan bir deri hastalığıdır.

Kapat