Panorama 1453 Tarih Müzesi |

Panorama 1453 Tarih Müzesi olarak bilinen İstanbul-Topkapı’da bulunan bu müze, Fatih Sultan Mehmet’in İstanbulu fethedişinin, bir odada top sesleri, Mehter Takımının ve Osmanlı atlarının kişnemesinin efekt olarak verildiği ponaramik bir müzedir.

31 Ocak 2009 tarihinde açılan müzenin tasarımı ve projelendirmesi 2003’te, uygulama çalışmaları ise 2005 yılında başlamıştır. Müzenin panoramik resim çalışmalarına 8 sanatçı tarafından 2005 yılında başlanmış 2008 yılında bitirilmiştir. Panoramik olan bu resimde 10.000 figür çizimi yer almaktadır. Resimin surlarındaki yıkılmış kısımlar ve bu bölgelerin büyüklükleri, İstanbul’un ilk belediye başkanı Hızır Bey’e, surların tamiri ile ilgili sunulan rapora göre çizilmiştir.

Teknik Özellikleri:
Yarım kürenin iç yüzeyini kaplayan resim 2350 m2, resim ile ziyaretçi platformu arasındaki 3 boyutlu objelerin bulunduğu platform 650 m2dir ve ziyaretçiyi her yönden II. Mehmed’in binlerce askerinin tekbir sesleri ve Mehter Marşı kuşatmaktadır. Ayrıca resimde 100 yılı aşkın süre hiç eskimeden kalabilen pigment mürekkep kullanılmıştır.
Teknik Ekip

*Haşim Vatandaş : Fikrin sahibi ressam ve çizgi film yönetmeni

* Ramazan Erkut : Background

* Yaşar Zeynalov : Figürlerden sorumlu ressam

* Oksana Legka : Ressam

* Ahmet Kaya : Storyboard

* Hasan H. Dinçer : Bilgisayar uygulama

* Atilla Tunca : Maket

* Murat Efe : Bilgisayar uygulama


(100%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat