Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı |

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Hakkında

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı, dünyanın bugün büyük ihtiyaç duyduğu “Birlikte Yaşama Tecrübesi”nin yüzyıllar boyu ülkemizde yaşanmakta olduğu fikrinden hareketle, kültür ve inanç zenginliğimizin günümüze uyarlanarak dünyaya sunulmasına katkıda bulunmak amacıyla 1994 yılında kurulmuştur.

Bu tarihten itibaren yurtiçinde ve yurtdışında sevgi, hoşgörü ve diyaloğu geliştirici ve pekiştirici aktiviteler sergilemeyi kendine presnip edinmiştir.

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı

Vakfımız faaliyetlerini halen Abant Platformu, Kültürlerarası Diyalog Platformu (KADİP), Diyalog Avrasya Platformu (DA Platform), Medialog Platform ve Kadın Platformu ile birlikte yürütmektedir.

Kültürlerarası Diyalog Platformu (KADİP) son yüzyılda ve günümüzde yoğun biçimde yaşanmakta olan tüm ülkelerin ortak problemi teröre ve savaşlara karşı ortak çözümler üretmek amacıyla, yurtiçinden ve yurtdışından dini temsilcilerin, kanaat önderlerinin ve bilim adamlarının katılımıyla önemli toplantılara imza atar. Farklı din, kültür ve inanç sahibi ehliyetli ve seçkin isimler bir araya gelerek tüm dünyaya ortak mesajlar vermektedir.

Diyalog Avrasya Platformu (DA Platform) ise tarih, din, dil ve kültür ortaklığımızın çağlar öncesine dayandığı  Doğu Avrupa ve Orta Asya ülkelerinin birbirleriyle ve dünya ile iletişimine katkıda bulunarak ülkelerarası kültürel, eğitimsel ve iletişimsel köprüler kurmayı hedefler.

Medialog Platform, medya alanında bir diyalog kültürü oluşturmayı, ilkeli ve doğru habercilik adına kültürlerin, inanışların, yaşayışların ve bu çerçevedeki sıcak gelişmelerin yerinde, zamanında ve doğru bir gözlemle haberleştirilmesini, okura doğru bir yöntemle ulaştırılmasını, halklar, medeniyetler ve toplumlar arasında barış ve diyaloğun tesisi amacıyla medya yolunun kullanılmasını amaçlamıştır.

Kadın Platformu ise farklı dünya görüşlerinden kadınları bir araya getirerek, önce insan sonra kadın olma ortak paydasında diyalogu geliştirecek ve sadece kadınların değil insanlığın problemlerine ortak çözüm üretecek projeler ortaya koyacaktır.

Araştırma Merkezi ise yuvarlak masa ve çalışma toplantıları, yayınlar, bültenler ve internet yayıncılığının yanı sıra, bünyesinde kurulan kütüphane ile başta Onursal Başkanımız Fethullah Gülen’e ait gerek yazılı, gerekse görsel belge olmak üzere vakıf çalışmaları, tüm platformların gerçekleştirdiği faaliyet ve yayınları bir araya toplayan bir dokümantasyon merkezi olarak hizmet vermektedir.

Yapılan bütün bu çalışmaların yanısıra nadir olarak üstün hizmetleri ve yaptığı çalışmalarıyla kendi ülke insanının refahı ve mutluluğu ile birlikte evrensel barış ve hoşgörüye katkıda bulunan büyük devlet adamlarına, çalışmalarımıza ilham olmaları gayesi ile ödüller verilmektedir.

Misyonu

Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV), şemsiyesi altında toplanan altı farklı platform ve her birinin takip ettiği odaklandığı programlar sayesinde ilk defa pek çok kesimden farklı sesler bir araya gelerek ortak çözüm yolları arayışına girdi. Varoluşunun amacı olarak kitlelerin birbirlerini ötekileştirmekten ziyade anlamaya çalışmalarının önemini belirlemiş olan vakfımız, bu yolculuğa herkese el uzatarak başlamıştır.

Bu açıdan misyonumuz ülkenin farklı kültürel, dinî, etnik ve ideolojik mekteplerinde yetişmiş yüzlerce saygın ilim, düşünce, siyaset, sanat ve bilim adamını bir araya getirerek uzlaşma ve karşılıklı saygıya dayalı ortak bir yaşama alanı oluşturmanın imkânlarını sorgulamaktır. GYV organize ettiği konferans, seminerler dizisi ve çeşitli atölye çalışmaları ile demokrasiden, düşünce ve inanç hürriyetine, siyasal ve kültürel çoğulculuktan, çağdaş ulus devlet modellerinin sorunlarına kadar bir dizi entelektüel konuyu her şartta tartışılır kılmak ve ortak bir zemine vurgu yapmak amacındadır.

Vakıf Başkanı

İlk ve orta eğitimini Çanakkale’de bitiren Mustafa Yeşil, 1981 yılında girdiği Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinden 1985 yılında mezun oldu. Altı yıl boyunca farklı şehirlerdeki liselerde din dersleri eğitimi verdi. 1992 yılında İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi’nde Sosyal Bilimler alanında Yüksek Lisans öğrenimini tamamladı. Ardından Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Zaman Gazetesi Bölge Koordinatörlüğü vazifelerinde bulundu.

2003 yılında Zaman Gazetesinin İngiltere temsilciliğine atandı. Londra’da kaldığı yıllarda “The Dialogue Society”, “London Social Studies Centre”, “Koza Women Society”, “Axis Education Trust”, “Followship Dialogue Society” , “Dialogue Society for Scotland” gibi birçok saygın düşünce kuruluşlarında kuruculuk, danışmanlık ve yöneticilik vazifelerinde bulundu. Daha sonra merkezi Almanya’da bulunan ve uluslararası bir medya kuruluşu olan “World Media Group Company” yönetim kurulu başkanlığına getirildi. 2 yıl boyunca bu vazifede kaldıktan sonra Eylül 2008’de Gazeteciler Ve Yazarlar Vakfı başkanlığına seçildi.

Bugün Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanlık görevini sürdüren Yeşil, evli ve üç çocuk babasıdır.

İletişim

Merkez
Adres : Tophanelioğlu Caddesi, Aygün Sokak, Altunizade Plaza No:4 Altunizade/Üsküdar/İSTANBUL
TÜRKİYE
Telefon : +90 216 339 91 96
Faks : +90 216 339 91 49
E-Mail : bilgi@gyv.org.tr

 

Ankara Temsilciliği
Adres : Ceyhun Atıf Kansu Cad., Bayraktar İş Merkezi No:114, F Blok, Daire: 7 Balgat / ANKARA
TÜRKİYE
Telefon : +90 312 472 88 11
Faks : +90 312 472 88 24
E-Mail : bilgi.ankara@gyv.org.tr

 

New York Temsilciliği
Adres : 535 Fifth Avenue, Suite 601,
New York, NY 10017, USA
Telefon : +1-917-601-6068
Faks : +1-212-409-8953
E-Mail : newyork@gyv.org.tr

 

Kuzguncuk Ofis
Adres : Abdullahağa Cad. No:28 Kuzguncuk/Üsküdar/İSTANBUL
TÜRKİYE
Telefon : +90 216 341 21 41
Faks : +90 216 341 21 42
E-Mail : bilgi@gyv.org.tr

 

Kültürlerarası Diyalog Merkezi
Adres : Düğmeciler Caddesi, Kara Süleyman Tekke Sk. No:7Eyüp/İSTANBUL
TÜRKİYE
Telefon : +90 212 6743426 / 27
Faks : +90 212 6743426
E-Mail : bilgi@gyv.org.tr

(100%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat