Quintus Horatius Flaccus Kimdir ? |

Quintus Horatius Flaccus (8 Aralık MÖ 65 – 27 Kasım MÖ 8), Augustus döneminin en önemli Romalı şairiydi.

Horatius o dönemki ismiyle Venosa ya da Venusia isimli Apulia ve Lucania arasındaki küçük bir kasabada doğdu. Köleyken özgürlüğüne kavuşmuş bir adamın oğluydu, ama kendisi özgür doğmuştu. Babası açık arttırma işlerinde çalışıyordu, Horatius da babasını fakir ama onurlu bir çiftçi olarak anlatıyordu.

Babası bütün parasını oğlu Horatius’un eğitimine harcamıştı ve ilköğretimini almak için O’nu Roma’ya gönderdi. Ardından; Atina’ya Yunancave felsefe çalışması için yolladı. Şair babasına olan saygısını şiirlerinde de gösterdi.

Sezar’ın öldürülmesinden sonra; Horatius orduya katıldı ve Brutus için Philippi Savaşı’nda savaştı. Brutus savaşı kaybetmişti, ve bu savaş sonrasında Horatius kalkanını bırakıp kaçtığını anlatmıştır. Augustus, kendisine karşı savaşanlara karşı genel af ilan ettikten sonra İtalya’ya geri döndü. Bu dönüşünde, babası tahminen ölmüştü ve sahip oldukları da başkalarının eline geçmişti. Horatius’un tanımına göre fakirliğe düşmüştü.

Ancak eserleriyle göze batınca, ülkenin hazinesi tarafından desteklenmiş ve şiir sanatını uygulamasına oldukça rahat koşullarda devam etmiştir.

Horatius; Virgil ve Lucius Varius Rufus ile beraber çalışıyordu, ve Augustus’un arkadaşı Maecenas ile tanışmasına aracı oldular. Maecenas bundan sonra arkadaşı ve patronu oldu. Horatius’a Tibur’un Sabine tepelerinde bir arazi verdi. Ölmeden önce, bir akrabası olmayan Horatius; malvarlığını Maecenas ve İmparator Augustus’a imparatorluk içinde kullanılması için verdi.

“Resim, kelimesiz bir şiirdir.” sözü ona aittir.

Sözleri

Hata yapma korkusuyla suç işliyoruz.
 

Miden iyi, ciğerlerin ayakların sağlamsa; kralların hazineleri, seni daha fazla mutlu edemez.
 

Ders çalışmayı yarına bırakan öğrenci; yolunda bir ırmağa rastlayıp da akıp geçmesini bekleyen insana benzer, ırmak hiç durmadan akıp gider, o hala bekler.
 

Dün geçti, yarın gelmedi, öfkelenme, sakin ol.
 

Günü yakala, yarına olabildiğince az güven.
 

Dünya yerle bir olsa,yiğitçe katlanır yıkılmasına.
 

İnsan sürüsünden nefret ediyorum ve uzak duruyorum..
 

Fildişi, mermer, etrusk heykelcikleri, resimleri,gümüş eşyalar ve urbalar.. Çoğu mahrumdur bunlardan ve kimileri hiç aramaz bunları.

(83%) (0%) (0%) (17%)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat