Türkiye Millî Basketbol Takımı ve Tarihçesi |

Erkek basketbol takımı ilk kez 2001 yılında Türkiye’de düzenlen Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda kullanılan tabirle “12 Dev Adam” sloganıyla, Bayan basketbol takımı ise ilk kez 2005 yılında İzmir’de düzenlenen Universiade oyunları öncesi kullanılan ifade ile “Potanın Perileri” ünvanıyla anılmaktadır. Erkek basketbol takımı Karadağlı koç Bogdan Tanjević çalıştırmaktadır.

Turnuvaları
Akdeniz Oyunları

Türkiye,Suriye’de düzenlenen 1987 Akdeniz Oyunlarında altın madalya kazandı.1971 Akdeniz Oyunlarında ise gümüşle yetindi ve 3 kez bronz madalya kazandı.

Eurobasket

Türk milli takımı kendini Eurobasket’e ilk olarak 1949 yılında Kahire’de düzenlenen turnuvada gösterdi. Yedi takımlık grupta milli takım 6 maçında 3 yenilgi ve 3 galibiyet alarak grubu dördüncü bitirdi.

Milli takım 1951 yılında Paris’te düzenlenen turnuvaya katıldı. Ön eleme turundaki tek yenilgisini Sovyetler Birliği’nden alan milli takım, grupta ikinci sırayı aldı. 5-8 klasman maçlarını kazandıktan sonra İtalya’ya yenilerek turnuvayı altıncı tamamladı.

Milli takım, 1955’te ise elemelerde 1 galibiyet ve 2 yenilgi alarak klasman maçlarına kaldı. Sadece Fransa’ya yenildikten sonra 9-12 klasman maçlarında Finlandiya’ya 1 puanla mağlup oldu. Ancak İngiltere’yi 77-54 yenerek 18 takımlık turnuvada 11. oldu.

1957’de ise Sofya’da düzenlenen turnuvada, milli takım Sovyetler Birliği ve Polonya’ya yenilerek klasman maçlarına kaldı ve bu turnuvada dokuzunculuk aldı.

2001’de Türkiye’de düzenlenen turunuvada ise Türk milli basketbol takımı tarihinde ilk defa finale çıktıktan sonra Yugoslavya’ya 69-78 ile mağlup olarak gümüş madalya kazandı. Bu başarının ardından da milli takım 2003, 2005 ve 2007 yıllarında istenilen başarıyı sergileyemedi. Fakat 2009 Eurobasket’te Polonya, Litvanya ve Bulgaristan’ın bulunduğu gruptan namağlup olarak 2.tur gruplara kalmıştır. 2.tur grup ilk maçında İspanya’yı müthiş bir mücadele sonunda 63-60 yenerek ilerisi için ümit vermiştir. Son saniyede Ömer Aşık’ın İspanyol Llull’a yaptığı muhteşem blok maçı kazandıran en önemli hareket olmuştur.

Dünya Şampiyonası

Türk milli basketbol takımı dünya şampiyonasında ilk olarak 2002’de boy gösterdi. ABD’de düzenlenen turnuvada B grubunda Lübnan, Porto Riko ve Brezilya ile oynayan Türkiye 1 galibiyet ve 2 yenilgi alarak gruptan 3. olarak çıktı. Ancak 2. eleme turunda grubunda 6 takım arasında 5. olarak çeyrek finallere çıkamadı. 9-12 klasman maçlarında ise Türkiye sırasıyla Çin ve Rusya’yı yenerek 9. oldu.

2006 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası yılında Japonya’da düzenlenen turnuvada ise Türkiye kontenjan hakkı ile[3]; Yunanistan, Litvanya, Avustralya, Brezilya, Katar ile birlikte C grubunda mücadele verdi. Grubunda 4 galibiyet ve 1 yenilgi alan milliler gruptan Yunanistan’ın ardından 2. olarak çıktı. Ayrıca Türkiye tarihinde resmi maçlarda hiç yenemediği Litvanya’yı 76-74 ile yendi [4]. Son 16’da Slovenya’yı 90-84 ile geçen Türkiye, çeyrek finalde Arjantin’e 83-58 mağlup oldu. 5-8 sıralamasında ise Litvanya’yı bir kez daha yendikten sonra Fransa’ya yenilen milliler turnuvayı altıncılıkla kapattı.

Tarihinde 3.kez katılacagı turnuvayı bu kez kendi evinde düzenleyecek olan Türkiye, ev sahibi avantajını da kullanıp 2010 FIBA Dünya Basketbol Şampiyonası’nda mutlu sona ulaşmak istiyor.Grupta tüm maçlarını kazanan Türkiye ,2.turda da Fransa Milli Basketbol Takımı’nı farklı skorla mağlup ederek çeyrek final oynamaya hak kazandı.Türkiye’nin çeyrek finaldeki rakibi ise basketbol ekolu Slovenya Milli Basketbol takımıydı.A Milli Takım bu maçı da 95-68 gibi ezici bir skorla geçerek turnuvanın gerçek favorisi olduğunu bir kez daha gösterdi.Yarı finalde ise Sırbistan’la karşılaştı. Sırbistan’ıda 83-82 yenerek ABD ile final oynamaya hak kazandı.


(0%) (0%) (0%) (0%)

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat