Kaş Hakkında Genel Bilgi |

Turkuaz renkli tertemiz denizi, Kekova batık şehri ve insana pozitif enerji verdiği bilim adamları tarafından da ispatlanmış kuvars kristali içeren dağlarıyla Kaş.

Sadece yamaç paraşütü yapabilmek için dünyanın her yerinden gelinen Kaş, arkasında Batı Toroslar, önünde turkuaz renkli Akdeniz, yarımadalar, adacıklar ve komşusu Meis Adası ile kuşatılmış şirin bir tatil yöremizdir.

Akdeniz Bölgesi’nin en net sualtı görüşüne sahip yeri olan Kaş, amforaları, antik batık kenti, resif, kanyon, mağaraları, zengin fauna ve florasıyla yoğun olarak nisan- kasım döneminde olmak üzere tüm yıl dalış imkanı sunar dalış tutkunlarına.

Yaklaşık 2000 yıl önce deprem ya da çökme sonucu sular altında kalan Kekova adası, 2 km uzunluğundadır ve hamam, mezar, lahit, seramik ve amforalarıyla dünyada bir eşi olmayan batık kent Kekova’ya, altı camlı teknelerle Kaş’tan yarım saatte ulaşırsınız.

6000 civarında olan Kaş halkı geçimini, başta turizm olmak üzere balıkçılık, tarım özellikle zeytin, meyve ve narenciye üretimi ve arıcılıktan sağlamaktadır.

Makedonlar, Seleukoslar, Ptolemaioslar, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Anadolu Selçuklu Devleti, Tekeoğulları Beyliği ve Osmanlı Devletine ev sahipliği yapan, antik ismi Habesos, sonrasında ise Antiphellos olan Kaş, önemli bir ticaret limanı aynı zamanda Karia ve Likya arasında bağlantı noktası olmuştur.

Tipik Akdeniz ikliminin yaşandığı Kaş ve çevresinde bulunan Tlos, Kekova, Xhantos, Letoon, Sdyma, Pınara, Myra, Lmyra, Patara, Arykanda, Apollonia gibi Likya antik kentleri, Kaputaş, Akçagerme, Büyükçakıl, Küçükçakıl, Limanağzı ve İnceboğaz plajları, Saklıkent ve Kaputaş Kanyonları, Kekova Batık şehri, Kekova Adası Deniz Mağarası, Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarası, tüysüz yarasaları ve ayazma kalıntısı ile Hıdrellez Mağarası, Sütleğen, Kalkan, Bezirgan ve Gömbe Yaylaları kesinlikle görülmesi gereken yerleridir Kaş’ın.

Kaş’da yapabileceğiniz o kadar çok aktivite var ki, işte başlıcaları; scuba dalış, doğa yürüyüşleri, yamaç paraşütü, jeep safari, deniz kanosu, dağ bisikleti, kıyı traversi, tekne turu.

Bol bol alışveriş de yapabilirsiniz Kaş’da. Yanınızda olmayan sevdikleriniz için yöreye özgü ürünlerden Barak kilimi, keçi tüyünden dokunan kılçar, dastar, tülbent, yemeni, ceviz ağacından yapılan süslemeli çeyiz sandığı, ağaç sehpa, tahta kaşık, oklava, adaçayı, kekik, ev yapımı reçel, zeytinyağı ve sabunu, çam balı veya keçiboynuzu pekmezi satın alabilirsiniz.

Kaş’ın meşhur balık çorbası, kağıtta balık kebabı, balık köfte, cevizli ezme, avcı böreği ve zeytinyağlı enginarını, Kekova’da ise taze şeftali, muz ve fındıktan yapılan enfes dondurmayı afiyetle yiyebilirsiniz.

İzmir’e 500, Ankara’ya 755, İstanbul’a 925, Mardin’e 1289, Adana’ya 758, Trabzon’a 1437, Antalya’ya 198, Dalaman’a 160 ve Fethiye’ye 108 km mesafede olan Kaş, isterseniz kendi aracınızla, isterseniz otobüsle, isterseniz de Dalaman veya Antalya Havaalanı uçakla gelip, oradan otobüs ve taksiyle rahat rahat ulaşabilirsiniz.

Tatilinizi denizi ve renkleriyle huzur veren Kaş’da geçirmek isterseniz Kaş otel fiyatlarını inceleyip, biran önce Kaş Otel rezervasyonunuzu yaptırmanızı tavsiye ederim. Kesenize ve kafanıza uyan Kaş Apart Otellerinden birinde, bir Kaş Butik Otelinde, bir Kaş Pansiyonunda veya bir Kaş Otelinde geçirebilirsiniz tatilinizi.

Kaş Konumu: Akdeniz kıyısında, Batı Torosların yamaçlarında şirin bir turizm beldesi olan Kaş, Antalya ve Fethiye arasında yer alır. Kaş Genel Nüfusu: 6000 civarında olan Kaş nüfusu, her turizm yöresinde olduğu gibi yaz aylarında artış göstermekte ve 20000lere kadar çıkmaktadır.

Kaş Tarihi: Antik ismi Habesos, sonrasında ise Antiphellos olan kent, önemli bir ticaret limanı aynı zamanda Karia ve Likya arasında bağlantı noktası olmuştur.

Kaş sırasıyla Makedonlar, Seleukoslar, Ptolemaioslar, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Anadolu Selçuklu Devleti, Tekeoğulları Beyliği ve Osmanlı Devletine ev sahipliği yapmıştır.

Kaş İklimi: Tipik Akdeniz ikliminin yaşandığı Kaş’da yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Kaş Geçim Kaynakları: Kaş halkı geçimini başta turizm olmak üzere balıkçılık, tarım özellikle zeytin, meyve ve narenciye üretimi ve arıcılıktan sağlamaktadır.

Kaş Görülmesi Gereken Yerler: Kaş çevresinde bulunan Tlos, Kekova, Xhantos, Letoon, Sdyma, Pınara, Myra, Lmyra, Patara, Arykanda, Apollonia gibi Likya antik kentleri, Kaputaş, Akçagerme, Büyükçakıl, Küçükçakıl, Limanağzı ve İnceboğaz plajları. Saklıkent ve Kaputaş Kanyonları, Kekova Batık şehri, Kekova Adası Deniz Mağarası, Mavi Mağara, Aşırlı Adası Deniz Mağarası, güvercinleri ile ünlü Güvercinlik Mağarası, tüysüz yarasaları ve ayazma kalıntısı ile Hıdrellez Mağarası, Sütleğen, Kalkan, Bezirgan ve Gömbe Yaylaları.

Kaş ‘da Muhakkak Yapılması Gerekenler: Kaş ve çevresinde bulunan Likya antik kentlerini, plajları, Saklıkent ve Kaputaş Kanyonlarını, Kekova Batık şehrini, mağaralarını ve yaylalarını gezip görebilirsiniz. Scuba dalış, doğa yürüyüşleri, yamaç paraşütü, jeep safari, deniz kanosu, dağ bisikleti, kıyı traversi, tekne turu gibi aktivitelerden en az birini yapabilirsiniz.

Yöreye özgü ürünlerden Barak kilimi, keçi tüyünden dokunan kılçar, dastar, tülbent, yemeni, ceviz ağacından yapılan süslemeli çeyiz sandığı, ağaç sehpa, tahta kaşık, oklava, adaçayı, kekik, ev yapımı reçel, zeytinyağı ve sabunu, çam balı veya keçiboynuzu pekmezi satın alabilirsiniz sevdiklerinize ya da kendinize.

Kaş’ın meşhur balık çorbası, kağıtta balık kebabı, balık köfte, cevizli ezme, avcı böreği ve zeytinyağlı enginarını, Kekova’da ise taze şeftali, muz ve fındıktan yapılan enfes dondurmayı tadabilirsiniz.

Kaş Tarihi Yerler: Kaş çevresinde bulunan Tlos, Kekova, Xhantos, Letoon, Sdyma, Pınara, Myra, Lmyra, Patara, Arykanda, Apollonia gibi Likya antik kentlerinin bazılarında kayalara oyulmuş mezarlar ve lahitler bulunur. Bu lahitlerin en görkemlisi bugün Kaş’ta Uzunçarşı Caddesi’nde halıcı dükkanlarının arasında bulunan Likya Yazılı Anıt Mezardır.

Kaş’ın batısında Çukurbağ Yarımadası’na giden yolun sağında Helenistik Dönem’e ait deniz manzaralı bir de tiyatro bulunur.

Kaş Ulaşım: Havayolu: Büyükşehirlerden uçakla Kaş’a 190 km uzaklıkta olan Antalya Havaalanına veya 160 km uzaklıkta olan Dalaman Havaalanına gelebilirsiniz.

Kendi aracınızla gelmek isterseniz: En rahat yolculuğun olduğu Antalya veya Fethiye’den Kemer, Kumluca, Finike, Demre, Kaş istikametini izleyerek varabilirsiniz Kaş’a.

Otobüsle gelmek isterseniz: Büyükşehirlerden Kaş’a direkt otobüs seferleri vardır. Kaş, İzmir’e 500, Ankara’ya 755, İstanbul’a 925, Mardin’e 1289, Adana’ya 758, Trabzon’a 1437, Antalya’ya 198, Dalaman’a 160 ve Fethiye’ye 108 km mesafededir.

Kaş Yemek Kültürü: Akdeniz mutfağı özelliklerini taşır yöresel Kaş yemekleri. Başta deniz ürünleri olmak üzere her zevke uygun yemek bulabilirsiniz. Kaş’ın özellikle balık çorbası, Kağıtta balık kebabı, balık köfte, cevizli ezme, avcı böreği ve zeytinyağlı enginarı meşhurdur ve çok da lezzetlidir.


(100%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: , , , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
PİTİRİASIS ROZE

Pitiriasis roze nedir? Genellikle ilkbahar ve sonbaharda meydana gelen ve nispeten yaygın olan bir deri hastalığıdır.

Kapat