Deniz Kulağı(Lagün) ve Ülkemizdeki En Güzel Örneği |

Lagün veya denizkulağı, koylarda veya körfez ağızlarının kıyı okları ile kapanması sonucu kıyı gerisinde oluşan göllerdir. Denizle yer altından veya yer üstünden bir su yoluyla bağlantısı bulunan, denizden çoğunlukla da dar bir karayla ayrılmış olan göllerdir.
Muğla-Fethiye, Ölüdeniz.
Türkiye’de lagünlere en güzel örnek Muğla-Fethiye’deki Ölüdeniz’dir. Ayrıca Samsun’da Kızılırmak Deltası’nın kuzey batı kesimlerinde de tipik örnekleri bulunmaktadır. Buradaki lagünler Kızılırmak’ın getirdiği alüvyonlar sonucu Karadeniz ile bağlantısı kesilen su kütlelerinden oluşur. Asıl önemli olanlar, Marmara Bölgesi’ndeki Büyükçekmece Gölü, Küçükçekmece Gölü ve Durusu Gölü’dür (Terkos Gölü).


(100%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: , , , ,
Yazının yorumlarına abone ol

2 YORUM

  1. Superb blog post, I have book marked this internet site so ideally I’ll see much more on this subject in the foreseeable future!

  2. This is such a great resource that you are providing and you give it away for free. I enjoy seeing websites that understand the value of providing a prime resource for free. I truly loved reading your post. Thanks!

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica