List/Grid

Turizm ve Tatil Subscribe to Turizm ve Tatil

Süveyş Kanalı

Süveyş Kanalı

Süveyş Kanalı (1861-1869) Akdeniz ile Akdeniz dünyanın en büyük iç denizidir. Kuzeyinde Avrupa, güneyinde Afrika, doğusunda Asya’nın yer alır. Çanakkale Boğazı ile Marmara Denizine buradan İstanbul Boğazı ile Karadeniz’e, Cebelitarık… Devamı »

Deniz Kulağı(Lagün) ve Ülkemizdeki En Güzel Örneği

Deniz Kulağı(Lagün) ve Ülkemizdeki En Güzel Örneği

Lagün veya denizkulağı, koylarda veya körfez ağızlarının kıyı okları ile kapanması sonucu kıyı gerisinde oluşan göllerdir. Denizle yer altından veya yer üstünden bir su yoluyla bağlantısı bulunan, denizden çoğunlukla da… Devamı »

Cebelitarık Boğazı Genel Özellikleri ve Adının Kökeni

Cebelitarık Boğazı Genel Özellikleri ve Adının Kökeni

Cebelitarık Boğazı (Arapça: مضيق جبل طارق, İspanyolca: Estrecho de Gibraltar), Akdeniz ile Atlas Okyanusu’nu birleştiren 60 km uzunluğunda ve 44 km genişliğindeki boğazın derinliği 426 m.’dir. Adını Tarık bin Ziyad’dan… Devamı »

Dünyanın En Yüksek Dağı ve Tırmanan İlk Türkler

Dünyanın En Yüksek Dağı ve Tırmanan İlk Türkler

Everest, (Tibetçe: Çomolungma, Nepali: Çonnolugma Sagramata), dünyanın en yüksek dağı. Himalayalar’da, yaklaşık 28 derece kuzey enlemi ile 87 derece doğu boylamında, Çin–Nepal sınırı üzerinde yer alır. Çıplak Güneydoğu, Kuzeydoğu ve… Devamı »

Missisipi

Missisipi

Amerika Birleşik Devletlerinin en uzun nehri. Kollarının uzunluğu ve suladığı alan îtibâriyle dünyânın en büyük nehir sistemidir. Nehrin ismi Ojibya yerlileri tarafından konmuştur. “Missi” ve “Sippi” kelimeleri, bu kabîlenin dilinde,… Devamı »

Emirgân Korusu

Emirgân Korusu

Emirgân Korusu, İstanbul’da Sarıyer ilçesi’nde yer alan bir korudur. İstanbul Boğazı kıyılarında, Emirgân-İstinye semtleri arasında yer alır. İstanbul Boğazı kıyısında, 47.2 hektarlık bir alanda sırtlar ve yamaçlar üstüne yayılmıştır. Çevresi… Devamı »

Uludağ ve Özellikleri

Uludağ ve Özellikleri

Marmara bölgesinin en yüksek dağı. Kuzeybatı-güneydoğu doğrultusunda uzanan Uludağ’ın uzunluğu 40 km’yi bulur. Genişliği ise 15-20 km’dir. Toplu ve heybetli bir görünüşe sâhip olan bu dağın Bursa’ya bakan yamaçları kademeli,… Devamı »

Dünyanın En Büyük Adası

Dünyanın En Büyük Adası

Grönland Atlas Okyanusu’nun kuzeyinde, 2.166.086 km² ile kuzey kutbundaki en büyük buz örtüsüyle kaplı, Danimarka’nın özerk bölgesi. Bu buz tabakası 3 km. kalınlığında ve tabanı da deniz düzeyinin altında bulunur…. Devamı »

Kız Kulesinin Tarihçesi

Kız Kulesinin Tarihçesi

Kız Kulesi, hakkında çeşitli rivayetler anlatılan, efsanelere konu olan, İstanbul Boğazı’nın Marmara Denizi’ne yakın kısmında, Salacak açıklarında yer alan küçük adacık üzerinde yapılmış güzel bir yapıdır. Üsküdar’ın sembolü haline gelen… Devamı »

Terkos Gölü

Terkos Gölü

İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan göllerden. Marmara Bölgesinin Trakya kesiminde İstanbul’un 50 km kuzeybatısında, Karaburun’un gerisinde bulunmaktadır. Göle, Durusu Gölü de denilmektedir. Kenarları girintili çıkıntılı olan gölün yüzölçümü 25 km2, en… Devamı »

Dünyanın En Çok Adaya Sahip Gölü Hangisidir?

Dünyanın En Çok Adaya Sahip Gölü Hangisidir?

Kuzey Amerika’da ABD ile Kanada arasında bulunan Huron gölü dünyânın en büyük dördüncü gölüdür. Alanı 59.600 km2dir. Saint Clair Irmağı ile Superior Gölüne, Mackinac Boğazıyla da Miçhigan Gölüne bağlanır. Gölün… Devamı »

Isparta Yeraltı Kaynakları

Isparta Yeraltı Kaynakları

Isparta ili, belirli yörelerde halen işletilen veya işletilebilir potansiyele sahip ekonomik değerde ve günümüz teknolojileriyle üretim imkanı bulunmayan (ekonomik olmayan) değerde metalik maden, endüstriyel hammadde ve enerji hammadde kaynakları bakımından… Devamı »

Kekova Nasıl Gidilir.

Kekova Nasıl Gidilir.

Kekova, Antalya’nın Kaş ilçesi yakınlarında, Kaleköy (antik Simena) ve de Üçağız (antik sa) köylerinin açıklarında yer alan bir Akdeniz adası. Kekova’ya Kaş’tan tekne ile gidildiği gibi karadan üç Üçağız’a gidilip… Devamı »

Side Manavgat Tarihçesi

Side Manavgat Tarihçesi

Antalya-Alanya karayolunun 72. km’sinden güneye dönen yol 6 km sonra günümüzün en tanınan turizm merkezlerinden Side’ye ulaştırır. Side güncelliğini şüphesiz 1947 yılında İstanbul Üniversitesi’nden merhum Prof. Dr. Arif Müfit Mansel… Devamı »

Kemer Tarihçesi..

Kemer Tarihçesi..

Batı Toros Dağları’nın eteklerinde, Antalya iline 43km. mesafede ve 52km. kıyı şeridi boyunca uzanan İlçemiz, TTürkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden birisidir. Bugün Kemer’in bulunduğu yerde, 1910’lu yıllarda Eski Köy adı… Devamı »

Fethiye Ulaşım

Fethiye Ulaşım

Fethiye Türkiye’nin güney batısında yer alan gözde bir turizm merkezidir.Turizmin yanı sıra ziraat ve narenciye bakımından da oldukça gelişmiş bir merkez olması dolayısıyla ulaşım imkanları gelişmiştir.Ulaşım genellikle karayolu ile yapılmaktadır… Devamı »

Yandex.Metrica