Yarasalar niçin kan emer? |

Yarasalar tabiatın harikulade yaratıklarından biridir. İnanılmaz özelliklere ve örnek bir toplumsal …dayanışmaya sahiptirler. Kan ile beslenmeleri insanların gözünde onları vampir ile özdeşleştirmiş, hep korkulan bir hayvan olmuşlardır. Halbuki yarasaların çoğu kan ile beslenmez. Zararlı böcekleri yiyerek insanlığa faydaları dokunur. Sadece bir yarasa bir saat içinde 300 böcek yiyebilir. Muz, avakodo gibi ticari değeri yüksek ağaçların çoğalmaları için polenlerinin taşınmasında en önemli rolü yarasalar oynar. Yarasalar gece ava çıkmak için, ay varsa onun kayboluşunu, yani tam karanlığı beklerler. Sıcak kanlı memeli hayvanların kanları ile beslenen yarasalar genellikle atları sığırlara tercih ederler. Salgısında bulunan pıhtılaşmayı önleyici bir madde 20-30 dakika kanın sürekli akmasını sağlar ve beslenme gerçekleşir. Bir kez kanını emdikleri hayvanla karşılaşırlarsa diğerlerini bırakıp yine ona saldırırlar. Vampir yarasalar arka arkaya iki gece kan içmedikleri takdirde ölürler. Her gece vücut ağırlığının en az yarısı kadar kan içmek zorundadırlar. Doğumdan sonra anne, emzirmenin yanında yavruya takviye olarak, kusarak kan da verir. Bu yetersiz kalırsa bir başkası yardımcı olur. Hatta yetişkin yarasaların, ölmek üzere olan bir başkasına ağızdan kan verip onu kurtardıkları görülmüştür. Toplumsal dayanışmanın bu kadar güçlü olduğu az canlı topluluğu vardır.

Yarasa

Yarasa


(27%) (14%) (5%) (54%)
Etiketler: , , ,
Yazının yorumlarına abone ol

9 YORUM

 1. her şey için çok sa olun teşekkürlee %100 çok güzel

 2. bn yarasaların çevrelerini nasıl algıladıklarını öğrenmek istiyorum.
  lütfen bu konuda da bir bilgi yazın.
  ama bu bilgi de güzel. tşkrler. :D

 3. yarasaların çevrelerini nasıl algıladıklarını bilmiyordum öğrendikten sonra çoooooook şaşırdım. sizde yarasalar nasıl çevrelerini algıladıklarını öğrenmek istiyorsan internetten araştır. iyi günler.(:

 4. kim yazdı ise benim hakkımda yalan yanlış şeyler yazmış böyle şeyleri çıkarmanızda hiç iyi olmamış bunuda söyleyeyim.teşekürler.(:

 5. yarasalar çok acayipmiş

 6. çok kısa ama idare eder bana değil ama bazı arkadaşlara baya yaradı ödevle ilgili degil başka bir şey için sitenizi meşgul ediyorlar

 7. çok kısa ama yinede idare eder bana değil ama bazı arkadaşlara baya yaradı konuyla ilgili degilde başka birşeyle ilgili konuşup siteyi meşgul ediyorlar anlayan anladı

 8. gzl ve tam blgi weri
  :):)
  :)
  :)

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat