Uğur böcekleri hakkında ilginç bilgiler |

1.Uğur Böceği (Coccinellidae), Çok Yaygın Olarak Görülen, Kırmızı Kanatlı Bir Böcektir. Uç Uç Böceği De Denir. İşte Uğur Böcekleri Hakkında Bilmedikleriniz.

2.Büyük Bir Kısmı Renklidir. Üst Kanatları Kırmızı Ya Da Sarı Üzerine Siyah Noktalı Ya Da Tersi, Yani Siyah Zemin Üzerine Kırmızı Ya Da Sarı Desenlidir. Tropiklerd…e Mavi Ve Yeşil Renklerine De Rastlanır. Boyları Yaklaşık 0,5 Cm. Olan Bu Familyaya Ait Hayvanların Yarım Küre Şeklinde Görünen Vücutları Çok Tipiktir. Nadiren Hafifçe Oval Olurlar. Ancak Asya’daki Bazı Türler 1 Cm.’Nin Üzerine Çıkar. Ülkemizde Coccinella Septumpunctata, Adalia Bipunctata Ve Coccinella Quinquepunctata En Yaygın Olanlarıdır. Renkleri Ve Şekilleri Tarafından Halkımızca Sevilir Ve Uğurlu Sayılırlar.

3.Epilachninae Altfamilyası Hariç, Diğerlerinin Hepsi Yararlı Böceklerdir. Larvaları Ve Erginleri Yaprak Bitlerini Ve Koşnilleri Büyük Sayıda Yediklerinden Biyolojik Mücadelede Kullanılır. Birkaç Türü Larva İken Yaprakbiti, Ergin İken Öncelikle Mantar Yerler.

4.İyi Uçarlar, Rahatsız Edildiklerinde Yere Düşerler Ve Çok Defa Bacaklarını Vücuda Toplayarak Ölü Taklidi Yaparlar. Kışı Birçoğu Bir Arada Ergin Olarak Geçirirler. İlkbaharda Yumurtalarını Yaprakların Altına Ya Da Kabukların Yarıklarına Bırakırlar. Larvaları Yumuşak Derili, Çok Defa Renkli Desenli, Çok Hareketlidir. Genellikle Dört Defa Deri Değiştirirler. Gelişme Süreleri 30-60 Gündür. Senede İki Döl Verirler. Yumurtalar Çoğunluk Yaprakbiti Kolonilerinin Civarına Bırakılır. Larvalarda Negatif Ve Pozitif Geotaksi Çok İyi Gelişmiştir.

5.Baharın Gelmesiyle Birlikte Bahçeleri Dolduran Uğur Böcekleri Bitkilere Zarar Veren Yaprak Bitlerinin Düşmanıdır. Bir Uğur Böceği Hayatı Boyunca Yaklaşık 5.000 Tane Bitki Zararlısı Yer.

6.Uğur Böcekleri Kırmızı, Sarı, Pembe, Portakal Renginde Olabilir. Vücutlarında Genellikle Benekleri Bulunur.

7.Uğur Böcekleri Kırmızı, Sarı, Pembe, Portakal Renginde Olabilir. Vücutlarında Genellikle Benekleri Bulunur.

8.Bir Uğur Böceği Rahatsız Edildiğinde Kötü Bir Koku Salgılayarak Düşmanını Kendisinden Uzaklaştırır .

9.Uğur Böcekleri Kanatlı Böcek Sınıfına Girerler. Uçmadıkları Zamanlarda Hassas Kanatları Kapalı Ve Bir Koruyucu Altındadır. Uçmak İstedikleri Koruyucu Açılır Ve Kanatların Hareket Etmesine İzin Verir.

10.Uğur Böcekleri Hayatları Boyunca Tam Bir Başkalaşımdan Geçerler. Bu Evreler Şu Şekilde Özetlenebilir

11.Dişi Uğur Böceği Yumurtalarını Yaprakların Üzerine Bırakır.

12.Yumurtadan Çıkan Larvalar Da Tıpkı Yetişkin Uğur Böcekleri Gibi Yaprak Bitlerini Yerler

13.Larvalar Yeterince Büyüdüklerinde Kendilerini Bir Yaprağa Ya Da Dala Yapıştırırlar. Burada Olgunlaşarak Pupa Şeklinde Sarılı Olarak Kalır. Büyüklüğü Erişkin Uğur Böceği İle Aynıdır. Sarılı Kalması, Başkalaşım Geçirirken Pek Çok Tehlikeden Korunmasını Sağlar.

14.Birkaç Gün Süren Başkalaşım Evresinden Sonra Hepimizin Çok Sevdiği Uç Uç Böcekleri Nazik Uçma Stilleriyle Hayatımıza Renk Katarlar.

15.Uğur Böcekleri Bir Sene İçinde En Az Bir Kez Yumurtlayarak Yeni Uğur Böceklerinin Dünyaya Gelmesini Sağlarlar.

16.Bazı Yetişkin Uğur Böcekleri Yaprak Çürüntülerinin Altında Kış Uykusuna Yatarak Kışı Geçirirler.


(46%) (6%) (17%) (31%)
Etiketler: , , , ,
Yazının yorumlarına abone ol

5 YORUM

  1. ben ewimde kuzenim yunus ile üğur böceyi besliyorus

  2. ben mercan kuzenimin ewinde uğur böceyi besliyorus hata az önce mercan kuzenim size yorum gönderdi by by by by by by

  3. bir uğur böceyi varmış 10 kadar sayarmış bir cam ika cam üç cam dört cam beş cam altı cam yedi cam sekiz cam dokuz cam on cam buda benim amcam

  4. günatdın arkadaşlarım sizi tanımıyorum ama yinede yorumlarlardan arkadaşımsınz ha bu arda uğur böceklere iyi bakarsanız çok sevinirim arkadaşlar bu arada sizde bana yazıp göndere bilirsiniz iyi günler

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat