Kulak neden çınlar? |

Her Zaman “Bizi Biri Anıyor” Deriz Ama…

Endüstriyel Gürültü, Yangın Alarmları, Trafik Gürültüsü Ve Yüksek Sesle Müzik Dinleme Gibi Çevresel Etkenlerin Kulak Çınlaması Rahatsızlığının En Sık Rastlanan Nedenleri Arasında Yer Aldığı Bildirildi.

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Araştırma Ve Uygulama Hastanesi Kulak… Burun Boğaz Ve Baş Boyun Cerrahisi Hastalıkları Ana Bilim Dalı Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Oğuz Güçlü, AA Muhabirine Yaptığı Açıklamada, Kulak Çınlamasının Çoğu Zaman Kişilerin Normal Hayatlarını Etkileyecek Boyutlara Ulaşabildiğini Söyledi.

Kulak Çınlamasının Birçok Olası Nedeni Bulunduğunu, Küçük Bir Kulak Kirinin Dahi Geçici Bir Süre Çınlama Yapabileceğini İfade Eden Yrd. Doç. Dr. Güçlü, Bunun Yanında Enfeksiyon, Kulak Zarında Delinme, Orta Kulakta Sıvı Birikmesi, Orta Kulaktaki Kemiklerin Eklem Yerlerinin Sertleşmesi, Baş, Boyun Bölgesindeki Damar Genişlemeleri, Denge Ve İşitmeyi Sağlayan Sinirde Kaynaklanan Bir Tümörün Bu Rahatsızlığa Yol Açabileceğini Vurguladı.

Yrd. Doç. Dr. Güçlü, Her Durum İçin Tedavinin Çok Farklı Olduğunu, Yüksek Ya Da Düşük Tansiyon, Şeker Hastalığı, Tiroid Problemleri, Baş Ve Boyun Bölgesine Gelen Darbeler, Bazı Romatizma İlaçları İle Antibiyotikler, Sakinleştirici İlaçlar Ve Aspirinin De Kulak Çınlamasını Ortaya Çıkarabildiğini Söyledi.

Bu Tip Rahatsızlıkların Teşhis Ve Tedavisinde Uzmanlaşmış Bir Doktora Kontrol Olmak Ve Kulak Çınlamasının Gerçek Nedenini Bulmanın Önemli Olduğuna İşaret Eden Yrd. Doç. Dr. Güçlü, Şöyle Konuştu:

”Kulak Çınlaması, Çoğunlukla İşitme Sinirlerinin Uçlarında Meydana Gelen Hasarlardan Dolayı Gelişir. Bu Sinir Uçlarında Meydana Gelecek Bir Hasar, İşitme Kaybı Ve Çınlamaya Yol Açar. Yüksek Ses Kulak Çınlamasının En Sık Rastlanan Nedenidir. Birçok İnsan Endüstriyel Gürültünün, Yangın Alarmlarının, Yüksek Sesle Müzik Dinlemenin Ne Kadar Zararlı Olduğundan Ya Habersiz Ya Da Bunları Umursamıyor. Stereo Kulaklıklarla Yüksek Sesle Müzik Dinlemek Riski Daha Da Fazlalaştırıyor.”

Yrd. Doç. Dr. Güçlü, Her Şeyden Önce İşitme Sisteminin Vücudun En Hassas Ve Kırılgan Sistemi Olduğunu Belirterek, Kulak Çınlamasından Korunmanın Yöntemleri Hakkında Şu Bilgileri Verdi:

”Kan Basıncı Sürekli Kontrol Ettirilmelidir. Tuz Alımı Kısıtlanmalıdır. Sinir Sistemine Uyarıcı Etkisi Olan Kahve, Kola Ve Sigara Tüketimi Azaltılmalıdır. Günlük Egzersizler Yapılmalıdır. Çok Yorulmaktan Kaçınılmalıdır. Sesten Endişelenilmemelidir, Kulak Çınlaması İnsanların Sağır Olmasına Ya Da Aklını Kaybetmesine Neden Olmaz. Bu Nedenle, Sesler Rahatsız Edici, Ama Önemsiz Bir Gerçek Olarak Kabul Edilmeli, Olabildiğince Yok Sayılmasının Öğrenilmesi Gerekir. Sinirlilik Ve Gerginlik En Aza İndirilmeli, Stresi Kontrol Altına Alınmalıdır.”


(0%) (0%) (100%) (0%)
Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
PİTİRİASIS ROZE

Pitiriasis roze nedir? Genellikle ilkbahar ve sonbaharda meydana gelen ve nispeten yaygın olan bir deri hastalığıdır.

Kapat