Dayton Anlaşması |

Avrupa’nın İkinci Dünya Savaşı’ndan beri gördüğü en kanlı silahlı çatışma olan, yüzbinlerce insanın kıyımına ve milyonlarca insanın yerlerinden edilmesine yol açan Bosna-Hersek (BH) savaşına son veren ve bilahare Dayton Barış Anlaşması adını alan Barış için Genel Çerçeve Anlaşması, zamanın Bosna-Hersek, Hırvatistan ve YFC cumhurbaşkanları tarafından 15 yıl önce parafe edilmişti.

14 Aralık 1995’te Paris’te anılan üç Balkan ülkesinin Cumhurbaşkanları Aliya İzzetbegoviç, Franko Tudjman ve Slobodan Miloseviç tarafından resmen imzalanan anlaşma neticesinde, Bosna Hersek savaşı sona erdi. Anlaşma neticesinde, Boşnakların ve Hırvatların yönetimindeki Bosna Hersek Federasyonu ile Bosnalı Sırpların yönetimindeki Sırp Cumhuriyeti olmak üzere büyük ölçüde özerk ikili taraftan oluşan egemen bir devlet olan Bosna-Hersek devleti kuruldu, ülkenin uluslararası ve entitelerarası sınırlarının belirlendi.

Bosna-Hersek’teki savaşın 1995’te bitmesinin ardından ülkede Bosna-Hersek ordusunun yanı sıra EUFOR’a bağlı silahlı kuvvetler de görev yapıyor.


(50%) (0%) (0%) (50%)
Etiketler: ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
PİTİRİASIS ROZE

Pitiriasis roze nedir? Genellikle ilkbahar ve sonbaharda meydana gelen ve nispeten yaygın olan bir deri hastalığıdır.

Kapat