Ay Pusulası |

*”Uzman olduğunuz ya da araştırmalarda bulunduğunuz konuda yazdığınız dökümanı sayfamızda paylaşalım” tavsiyemiz üzerine gelen dökümanlardan birini bugün size aktarıyoruz.*

Arkadaşlar, yön tayini yöntemi olarak ayın kullanımını kabaca herkes biliyor sanırım. Şöyle durursa güney şurası, böyle durursa kuzey burası gibi (bknz. aşağıdaki şekil)
Ancak, 2000 yılında geliştirdiğim ve İspanyol Özel Kuvvetlerinde de bir eğitimde kullandığım, İngiliz bir bilim adamının benzerini yaptığı, ayrıca yatay chart olarak da kullanılan, Aydan Faydalanarak Yön Tayini sağlayan, “AY PUSULASI”‘nı aşağıda resim formatında veriyorum.

Yapmanız gereken işaretli yerlerden kesmek, daireleri kesmek, pencere kısmını kesmek ve bir toplu iğne ile ufak daireyi, büyük dairenin üzerine oturtmak. Tavsiyem bir fotokopicide bu resmi renkli olarak asetat kağıdına çektiriniz, böylece saydam bir ay pusulanız olur. Bu sayede haritayı yönüne koyarken ve haritada istikamet açısı ölçerken kullanabilirsiniz. Kullanımı basit, üzerinde talimatla yazdığım gibi, büyük daireden o günkü ayın şeklini bulun ve penceredeki ok ile aynı hizaya getirin (siyah bölüm ay şeklini, sarı bölüm karanlık yüzü gösterir, sarı fosforlu olduğundan gece kullanabilmek için yaptım), ardından büyük daire ile küçük daireyi okun hizasını bozmadan tutun, aya hangi saatte bakıyorsanız küçük dairede o saat çizgisini aya çevirin, böylece pusulanız kuzeylenmiş yani tüm yönleri doğru gösteriyor olacak, bu sayede haritanızı yönüne koyabilir, toplu iğneye misina veya dikiş ipi bağlayarak, bulunulan yerden istenilen hedefe istikamet açısı ölçebilirsiniz. Bu arada açılar derece cinsindendir, ayrıca milyem cinsinden de açılar büyük dairenin dış çemberinde yazılıdır. İyi kullanımlar:)

PS:Bu arada AY PUSULASI’nı istediğiniz gibi çoğaltabilirsiniz, ancak lütfen ismimi geçirmeyi unutmayın, çünkü patentlidir. Ekranda bozuk görünebilir, şuradan tam haline ulaşabilir ve yukarıda anlattığım biçimde kağıda veya asetata çıkartıp/kopyalayıp vb. kullanmaya başlayabilirsiniz…


(100%) (0%) (0%) (0%)

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
PİTİRİASIS ROZE

Pitiriasis roze nedir? Genellikle ilkbahar ve sonbaharda meydana gelen ve nispeten yaygın olan bir deri hastalığıdır.

Kapat