Mikrodalga fırın kullanımı |

Teknolojinin sunduğu yenilikler sayesinde mutfakta işler daha kolay ve zevkli hale geldi.Az zaman harcayarak mükemmel lezzetler yaratmamızı sağlayan ürünlerden biri de mikrodalga fırınlar. Farklı bir pişirme tekniğine sahip bu fırınlar ile ilgili bilmek istedikleriniz…

Mikrodalga fırın, su moleküllerinin yer değiştirmesi yöntemiyle pişirme sağlar. Yani yiyecekleri ne kızartır, ne de haşlar. Lezzeti yoğun olarak korumak için yiyecekler ağızları kapalı olarak pişirmek gerekir.

Mikrodalga

Mikrodalga

Tarifler nasıl uygulanır?
Geleneksel bir tarifi mikrodalga fırın`da pişirmek istediğinizde, tarifte verilen pişme süresini 1/2 oranında azaltın ve pişerken sürekli kontrol edin.

Yemekler nasıl renklendirilir?
Mikrodalga fırın`da pişen yemeğe renk ve tat katmak için üzerine biraz kırmızı biber veya kavrulmuş toz ceviz serpin. Tatlılar için kavrulmuş toz badem, esmer şeker veya tarçın da kullanabilirsiniz.

Ne tür kaplar kullanılır?
Seramik ve porselen yerine cam veya plastik kapları tercih edin.

Yiyecekler nasıl konur?
Mikrodalga`da pişireceğiniz yiyecekleri önce dilimleyin ve ince kısımları ortaya gelecek şekilde kaba dizin. Böylece yiyeceklerin her tarafının eşit pişmesini sağlamış olursunuz.
Meyva, sebze, et veya balık da olsa, dilimlerin en ince kısımlarının kabınızın ortasına
gelmesine dikkat edin.

Uygun kabı seçmek
Mikrodalga fırın`da kullanacağınız kabın uygun olup olmadığını test etmek için, kabın ortasına soğuk su dolu bir bardak yerleştirip, fırın`ı da en yüksek devrine getirin. 2 dakika ısıtıp bekleyin. Su kaynarken bardak ılık olmalı, fakat kap soğuk kalmalı. Eğer kap ısınmış ise mikrodalga fırın için uygun değil demektir. Hiçbir zaman metalik veya metal dekorlu kap ve alüminyum folyo kullanmayın.

Fırın`ın kapasitesini artırmak
Fırın kapasitesini artırmak için özel yükselticiler kullanabilirsiniz. Böylece aynı anda 2 aynı yemeği pişirmeniz mümkün olur. Ancak ısıyı daha yüksek tutmak ve pişme sırasında tabakların yerini değiştirmek gerekir.

Yemeğin pişip pişmediğinden emin olun
Servis yapmadan önce bir bıçağın ucu ile yemeğin iyi ve eşit pişip pişmediğini kontrol edin.


(0%) (0%) (0%) (0%)

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat