Doğum yöntemleri nelerdir? |

Gelelim ülkemizde uygulanmakta olan doğum yöntemlerine.

Doğum Yöntemleri

Doğum Yöntemleri

 

1- Normal Doğum: Gerekli şartlar gerçekleştiğinde doğum kasılmaları başlar ve doğum vajinal yolla normal şartlarda gerçekleşir. En eski doğum yöntemi normal doğumdur. Genel olarak doğum ortalama 14 – 15 saat sürer.

2- Sezaryen Doğum: Bebeğin rahim içindeki durumuna göre bebeğin yada annenin hayatını tehlikeye atacak durumlarda tercih edilen sezaryen doğum bir operasyon biçimidir. Eğer bir zorunluluk yoksa çok tercih edilmesi tavsiye edilmemektedir çünkü bir operasyonun tüm riskleri taşımaktadır. Epidural anestezi ya da Spinal anestezi ile anne acıya karşı duyarsızlaştırılır ve karın bölgesinin alt kısmından yaklaşık 8 – 9 cm’lik, yatay bir kesi yapılır.

3- Suda Doğum: Anne adayı 35-37 derecede sabitlenmiş scak su dolu bir havuzda doğumu gerçekleştirir. Herhangi bir ilaç, suni sancı yada ağrı kesiciye ihtiyaç duyulmaz. Su vücudu rahatlatan endorfin hormonunun salgılanmasını kolaylaştırarak doğum gerilimini azaltır.


(100%) (0%) (0%) (0%)
Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Yorum Yazınız

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

Yandex.Metrica
Önceki yazıyı okuyun:
TÜKÜRÜK BEZİ TÜMÖRLERİ

Tükürük bezlerinde tümör oluşu genel bir durum mudur? Evet, genellikle kulak altı tükürük bezlerini ilgilendiren “karışık tümörler”.

Kapat